Χρυσός ο Νακόπουλος στο Βαλκανικό

Oι σημαντικότερες επιδόσεις από το Βαλκανικό Πρωτάθλημα στίβου

Πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο στην πόλη Πιτέστι της Ρουμανίας οι Βαλκανικοί Αγώνες στίβου με τη συμμετοχή αθλήτών από 16 (!) χώρες. Η χώρα μας κατέκτησε 4 χρυσά μετάλλια με τα δύο από αυτά να έρχονται από δρομικά αγωνίσματα ενώ συνολικά οι Έλληνες αθλητές κατέκτησαν 16 μετάλλια.

Συγκεκριμένα, στα 1.500 μ. ο Κώστας Νακόπουλος πραγματοποίησε μία κούρσα αναμονής και την κατάλληλη στιγμή “χτύπησε” φτάνοντας σε μία σημαντική νίκη απέναντι σε αρκετά καλούς αντιπάλους. Ο Έλληνας πρωταθλητής που πριν από 2 χρόνια είχε κερδίσει το Βαλκανικό Πρωτάθλημα στα 800 μ., κατέκτησε έτσι το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 3:48.82.

Χρυσή ήταν και η Μαρία Μπελιμπασάκη στα 200 μ. που παρά το γεγονός ότι έτρεξε με αντίθετο άνεμο (-2,3) σημείωσε 23.23 ενώ πρώτοι στα αγωνίσματά τους ήταν ο Λούης Τσάτουμας στο μήκος με 7.90 μ. και η Χριστίνα Αναγνωστοπούλου στο δίσκο με 54.87 μ.

Στα υπόλοιπα δρομικά αγωνίσματα μεσαίων αποστάσεων, ο 18χρονος Άγγελος Βασιλείου ο οποίος έχει εντυπωσιάσει φέτος με τις επιδόσεις του (φιλοξενήθηκε στη στήλη “Γνωριμία” στο τεύχος 82 του RUNNER) πραγματοποίησε μία ακόμα καλή εμφάνιση καταλαμβάνοντας την 6η θέση με 1:51.86 (ήταν 7ος στα 1.500 μ. με 3:52.04 την πρώτη μέρα των αγώνων) με τον Κώστα Νακόπουλο να εγκαταλείπει στο συγκεκριμένο αγώνισμα, ενώ η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου ήταν 7η στα 800 μ. των γυναικών με 2:12.69.

Επιπλέον, στα 3.000μ. με φυσικά εμπόδια ο Γιώργος Μίνο, νικητής στο πρόσφατο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ήταν 5ος με 9:22.07 αγωνιζόμενος με τα χρώματα της Αλβανίας, ενώ με την ίδια χώρα έτρεξε και ο Εράλντο Κεραμάς ο οποίος ήταν 2ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στα 800μ. καταλαμβάνοντας και αυτός την 5η θέση στο αγώνισμα του με 1:51.48 (ήταν 1ος στη σειρά του αφού το αγώνισμα διεξήχθη σε 2 τελικές σειρές) ενώ ήταν 14ος στα 400μ. με 48.82.

Τέλος, εντυπωσιακός ήταν ο νικητής των 3.000μ. με φυσικά εμπόδια, Βούλγαρος Mitko Tseonov που σημείωσε 8:29.73, ενώ στα 5.000 μ. νικητής αναδείχθηκε ο Κροάτης Dino Bosnjiak με 14:12.20.

Στις γυναίκες, στα 800 μ. πρώτη ήταν η Ρουμάνα Florina Pierdevara με 2:03.14, στα 1.500μ. η Luiza Geka από την Αλβανία επικράτησε με μεγάλη άνεση και επίδοση 4:08.74 – αθλήτρια η οποία έχει την 16η καλύτερη επίδοση φέτος στον κόσμο με 4:02.63 (!), στα 5.000μ. η Esma Aydemir από την Τουρκία με 15:51.27 ενώ στα 3.000μ. με φυσικά εμπόδια νικήτρια ήταν η Sylvia Danekova από τη Βουλγαρία με μεγάλη διαφορά και χρόνο 9:33.41.