2oς ο Θεοδωρακάκος στο Salomon 4 Trails

Καλή παρουσία και βάθρο από τον Έλληνα πρωταθλητή για μία ακόμα φορά

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος στο φετινό Salomon 4 Trails που ολοκληρώθηκε το Σάββατο. Ο αγώνας αποτελείτο από 4 stages σε ισάριθμες μέρες ενώ συμμετείχαν περισσότεροι από 500 δρομείς.

Ο Θεοδωρακάκος τερμάτισε στην 3η θέση στο 4ο και τελευταίο stage του αγώνα πίσω από τον Ortega Miguel Caballero που έκανε το 4 στα 4 και κατέκτησε την πρώτη θέση της τελικής κατάταξης, και τον Andrew Fallas που ήταν πιο πίσω από του στη βαθμολογία, κι έτσι κατέκτησε τη 2η θέση του συνόλου αφήνοντας τρίτο τον Daniel Jung, ο οποίος στο τελευταίο σκέλος πήρε την 4η θέση. O συνολικός χρόνος του Δημήτρη ήταν 13:47:42, 17 λεπτά πίσω από τον άξιο νικητή, Caballero, αλλά και 11 μπροστά από τον τρίτο Jung.

Αυτή ήταν η 2η συνεχόμενη διάκριση για τον Έλληνα πρωταθλητή της Salomon στη συγκεκριμένη διοργάνωση αφού πέρυσι είχε κατακτήσει την 1η θέση και μάλιστα με εμφατικό τρόπο καθώς είχε κερδίσει και τα 4 stages.

Eπιτυχώς τερμάτισαν και το 4ο stage οι 7 Έλληνες mountain runners που ξεκίνησαν τον αγώνα. Αναλυτικά οι χρόνοι τους στο 4ο και τελευταίο stage: