Mε ρεκόρ ο Ημιμαραθώνιος στο Karlovy Vary

Σημαντικές επιδόσεις στον αγώνα της τσεχικής πόλης

Την Κυριακή το ξακουστό Κάρλοβι Βάρι στη Δυτική Τσεχία διοργάνωσε τον δικό του αγώνα ημιμαραθωνίου, Mattoni Karlovy Vary Half Marathon, με τους διοργανωτές να βλέπουν τα ρεκόρ διαδρομής, τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες, να βελτιώνονται σημαντικά.

“Υπαίτιοι” ήταν ο Κενυάτης Εlijah Serem που ήταν ο πρώτος νικητής του αγώνα σε 1:01:01 αλλά και η Mulu Seboka από την Αiθιοπία που πρώτευσε ανάμεσα στις γυναίκες σε 1:09:11. Μάλιστα, οι δύο Αφρικανοί δρομείς κατάφεραν να σπάσουν τα προηγούμενα ρεκόρ διαδρομών σε άνδρες και γυναίκες τα οποία είχαν επιτευχθεί μόλις πέρυσι.

Πίσω από τον Serem ακολούθησαν τρεις ακόμα συμπατριώτες του σε χρόνους κάτω από 1:01:30 ενώ στις γυναίκες η Seboka άφησε για περισσότερο από ένα λεπτό πίσω της την Κενυάτισσα Linah Cheruto.

Ο αγώνας φιλοξένησε και το ντεμπούτο στη συγκεκριμένη απόσταση της Ιρλανδέζας πρωταθλήτριας Ευρώπης στον ανώμαλο δρόμο, Fionnuala Britton, η οποία όμως δεν κατάφερε να σημειώσει μία σημαντική επίδοση τερματίζοντας στην 7η θέση σε 1:13:46.

Στον αγώνα της τσεχικής λουτρόπολης που αποτελεί διάσημο προορισμό διακοπών για τους κατοίκους της Κεντρικής και Βόρειας Ευρώπης, και όχι μόνο, τερμάτισαν 2.260 δρομείς στον ημιμαραθώνιο και 500 ακόμα στα παράλληλα αγωνίσματα των 2 χλμ. και των σκυταλοδρομιών.