Lelisa και Kilel θριάμβευσαν στη Βοστόνη

Δείτε τους νικητές αλλά και τις ελληνικές συμμετοχές από τον Μαραθώνιο της Βοστόνης

Ο 119ος Μαραθώνιος της Βοστόνης είναι πλέον παρελθόν αφού πραγματοποιήθηκε το πρωί της Δευτέρας 20 Απριλίου. Μεγάλοι πρωταγωνιστές δεν ήταν άλλοι από τους νικητές, τον Αιθίοπα  Lelisa Desisa και την Κενυάτισσα Caroline Rotich, αλλά και τους χιλιάδες δρομείς που έζησαν αυτή τη μοναδική εμπειρία συμμετέχοντας σε έναν από τους πιο διάσημους μαραθωνίους του κόσμου.

Ο Desisa, νικητής και το 2013, ακολούθησε προσεκτικά το πρωτοπόρο γκρουπ, το οποίο αποτελείτο από 8-10 δρομείς μέχρι και το 35ο περίπου χλμ. και αφού ξέφυγε μαζί με 2 ακόμα δρομείς, μετά το 40ο άρχισε να αποκτά μία διαφορά την οποία αύξησε μέχρι τον τερματισμό για να τερματίσει σε 2:09:17. Δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του Yemane Tsegay σε 2:09:48 ενώ τρίτος ήταν ο Κενυάτης Wilson Chebet σε 2:10:22.

Τρεις ακόμα Κενυάτες πήραν τις θέσεις 4-5-6, οι Kipyego, Korir και Chepkwony ενώ 7ος ήταν ο Αμερικανός κάτοχος του εθνικού ρεκόρ, Dathan Rizenhien, που ήταν και ο πρώτος ανάμεσα στους συμπατριώτες του. Ο περσινός νικητής, Μεμπ Κεφλεζίγκι τερμάτισε τελικά 8ος αν και μέχρι το 35ο χλμ. ήταν με τους πρωτοπόρους και δεν κατάφερε να επαναλάβει τον περσινό του άθλο.

Στις γυναίκες, η 30χρονη Caroline Rotich ήταν πολύ δυνατή στο τέλος και ξέφυγε από τη μεγάλη της χθεσινή αντίπαλο, Mare Dibaba για να φτάσει στη σπουδαιότερη ίσως νίκη της καριέρας της σε 2:24:55. Μόλις 4 δευτερόλεπτα πιο πίσω ακολούθησε η Dibaba, η οποία έχει την καλύτερη επίδοση  για φέτος στον κόσμο, ενώ τρίτη ήταν μία ακόμα δρομέας από την Αιθιοπία, η Deba Buzunesh σε 2:25:09. Πολύ καλό πλασάρισμα πέτυχε η Αμερικανίδα Desiree Linden που λίγο έλειψε να μπει στην πρώτη τριάδα, τελικά όμως έμεινε 4η σε 2:25:39, ενώ ακολούθησαν δύο ακόμα Κενυάτισσες, η Sharon Cherop και η Caroline Kilel. Όσον αφορά τη μεγάλη ελπίδα των Αμερικανών, τη Shalane Flanagan, δυστυχώς για αυτούς περιορίστηκε στην 9η θέση σε 2:27:47.

Οι τερματισμοί έφτασαν συνολικά τους 26.610, 14.588 άνδρες και 12.022 γυναίκες, ενώ δεν έλειψαν και οι Έλληνες δρομείς. Συγκεκριμένα, τερμάτισαν ο Νικόλαος Λάιος από την Αθήνα σε 3:13:06, ο Νικόλαος Οικονομίδης από τα Τρίκαλα σε 3:28:48 και ο Ανάργυρος Σταυρόπουλος από τη Σπάρτη σε 4:15:53.