6ος ο Δημητράκης στο Decanation

1:52.60 σημείωσε ο Έλληνας πρωταθλητής στα 800 μ.

Την έκτη θέση με επίδοση 1:52.60 κατέλαβε ο Ανδρέας Δημητράκης στο αγώνισμα των 800 μ. στη διοργάνωση Decanation που πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο στη Γαλλία. Ο Έλληνας πρωταθλητής συναγωνίστηκε σπουδαίους δρομείς όπως ο Αμερικανός Λιονέλ Μανζάνο που ήταν και ο νικητής της κούρσας με 1:49.87.

Στη συγκεκριμένη διοργάνωση συμμετέχουν αθλητές από μεγάλες χώρες όπως ΗΠΑ, Ρωσία, Γαλλία, Κίνα, Ιαπωνία, Ουκρανία αλλά και από τα Βαλκάνια. H διοργάνωση αυτή διοργανώνεται από τη γαλλική ομοσπονδία στίβου από το 2005 και περιλαμβάνει 10 αγωνίσματα με τους αθλητές να παίρνουν βαθμούς για τις ομάδες τους από την τελική τους κατάταξη. Φέτος, νικήτρια ομάδα ήταν αυτή των ΗΠΑ ενώ η ομάδα των Βαλκανίων έλαβε την θέση. Ο Ανδρέας Δημητράκης είχε δικαίωμα συμμετοχής καθώς είχε κερδίσει πριν από ενάμιση περίπου μήνα τους Βαλκανικούς Αγώνες.

Στη διοργάνωση συμμετείχε ένας ακόμα Έλληνας, ο Χρυσανθόπουλος που ήταν 8ος στο άλμα επί κοντώ με 5.00 μ.

Obiri και Lemma θριάμβευσαν στην Βοστόνη!