Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Skyrunning

Ο Κίλιαν θριαμβευτής, όλοι οι νικητές στα τρία αγωνίσματα

3.400 αθλητές από 47 χώρες σε τρεις ημέρες γεμάτες με αγώνες βουνού. Αυτό ήταν με λίγα λόγια το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Skyrunning που πραγματοποιήθηκε το περασμένο τριήμερο στο Σαμονί της Γαλλίας στο πλαίσιο της διοργάνωσης Mont Blanc Marathon.

Μεγάλος πρωταγωνιστής αναδείχθηκε, ποιος άλλος, ο Κίλιαν Ζορνέτ, ένας αθλητής που δικαιωματικά θεωρείται ο βασιλιάς των βουνών αφού έχει στο ενεργητικό του αναρίθμητες νίκες σε διάφορους αγώνες αλλά και – πλέον – 5 χρυσά μετάλλια στον θεσμό.

Αυτή τη φορά ο 27χρονος Καταλανός επικράτησε στο αγώνισμα του μαραθωνίου αλλά και σε αυτό του Κάθετου Χιλιομέτρου (VK) ενώ στο τρίτο αγώνισμα του θεσμου, αυτού της υπεραπόστασης που αυτή τη φορά έφτανε τα 80 χλμ. (Mont Blanc 80k) μεγάλος νικητής ήταν ο επίσης Ισπανός Λουίς-Αλμπέρτο Ερνάντο.

Στις γυναίκες, 3 διαφορετικές δρομείς επικράτησαν στα 3 αγωνίσματα. Συγκεκριμένα, η Έμελι Φόσμπερκ ήταν η νικήτρια της υπεραπόστασης των 80 χλμ., η Ιταλίδα Ελίζα Ντέσκο στον μαραθώνιο, και η Λάουρα Όργκε Βίλα στο κάθετο χιλιόμετρο.

Στην κατάταξη των χωρών, η Γαλλία ήταν πρώτη με 724 βαθμούς, με την Ισπανία να ακολουθεί με 680 και την Ιταλία τρίτη με 512.

Άξιο αναφοράς σε αυτή τη διοργάνωση ήταν το γεγονός πως το ορεινό τρέξιμο έχει σημαντικά ανοδική τάση παγκοσμίως με αρκετό νέο κόσμο να αγωνίζεται σε υψηλό επίπεδο. Στο Σαμονί μάλιστα ξεχώρισαν αρκετοί νεαροί δρομείς με πιο αξιόλογη την παρουσία των δύο νεαρών Αυστραλών στο αγώνισμα των 80 χλμ., του Μπλέικ που ήταν 5ος και του Κέιν Γουόρμπερτον που ήταν8ος  αλλά και του νεαρού Ισπανού  Μανουέλ Μερίγιας που στον μαραθώνιο κατετάγη 5ος διανύοντας μάλιστα το δευτερο μισό της κούρσας πιο γρήγορα κι από τον Κίλιαν.

Αξιόλογη η ελληνική παρουσία
Πολύ καλή ήταν η παρουσία των Ελλήνων δρομέων που συμμετείχαν στη μεγάλη απόσταση αλλά και στον αγώνα VK. Συγκεκριμένα, ο Φάνης Αρκουμάνης κατετάγη 45ος στον Mont Blanc Marathon ανάμεσα σε περισσότερους από 2.100 δρομείς τερματίζοντας σε 3:59.37.

Στον αγώνα κάθετου χιλιομέτρου, ο Σταύρος Στεφανής ήταν 91ος ενώ μία θέση πίσω του ακολούθησε ο Φάνης Αρκουμάνης στην 92η θέση αντίστοιχα σημειώνοντας 46:42 και 46:48 αντίστοιχα. Στον ίδιο αγώνα, συμμετείχε και ο Κωνσταντίνος Νταμπασίνας που ήταν 309ος σε 1:05:05. Συνολικά τερμάτισαν 401 δρομείς.