Ξεκινάει το Παγκόσμιο με Μαραθώνιο και Πριβιλέτζιο

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου ανοίγει η αυλαία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου

Share

Την Παρασκεύη 27 Σεπτεμβρίου ξεκινά στην Ντόχα το 17ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου, τη μεγαλύτερη διοργάνωση στίβου που πραγματοποιείται κάθε δύο χρόνια.

Στην πρωτεύουσα του Κατάρ όλα είναι έτοιμα με τους διοργανωτές να έχουν βάλει τα δυνατά τους, καθώς είχαν να αντιμετωπίσουν τις ιδιαίτερες καιρικές συνθήκες. Έτσι, μπορεί έξω να υπάρχει αρκετή ζέστη και υγρασία, μέσα στο “διαστημικό” Στάδιο “Καλίφα”,  όμως, που θα φιλοξενήσει τους αγώνες, θα θυμίζει… Λονδίνο καθώς ο ειδικός κλιματισμός αλλάζει εντελώς τις συνθήκες. Δεν γνωρίζει κανείς με βεβαιότητα, ωστόσο, πως αυτό μπορεί να επηρεάσει την απόδοση των αθλητών τόσο στα ταχυδυναμικά αγωνίσματα (σπριντ, άλματα, ρίψεις), όπως φυσικά και στα αγωνίσματα αντοχής.

Όσον αφορά τον Μαραθώνιο, οι αγώνες τόσο των ανδρών όσο και των γυναικών θα πραγματοποιηθούν στις 23:59 το βράδυ. Επιπλέον κατά μήκος της όμορφης διαδρομής έχουν στηθεί ειδικές ντουζιέρες που θα δροσίζουν τους δρομείς σε αρκετά σημεία. Παρόμοιες πρακτικές θα υπάρχουν και στα υπόλοιπα αγωνίσματα εκτός σταδίου, δηλαδή τα 20.000 και 50.000μ. βάδην.

Πρώτες μπαίνουν στον… χορό οι γυναίκες καθώς την πρώτη μέρα (νύχτα για την ακρίβεια) αγωνίζονται στον Μαραθώνιο. Στη λίστα συμμετοχής βρίσκονται 69 δρομείς από δεκάδες χώρες, ενώ ανάμεσα τους θα είναι για μία ακόμα φορά η Γκλόρια Πριβιλέτζιο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια με το 2:35:31 που σημείωσε την άνοιξη στο Ρότερνταμ πήρε δικαίως το εισιτήριο και φιλοδοξεί να τρέξει κοντά στο ατομικό της ρεκόρ, και γιατί όχι,  να πετύχει ένα νέο. Η αθλήτρια του Γιάννη Περήφανου έχει την 61η επίδοση τη στιγμή που αρκετές από τις δρομείς δεν έχουν τρέξει το 2019 κάποιον Μαραθώνιο.

Καλύτερη, βάση επίδοσης, είναι η Ruth Chepnegetich από την Κένυα με 2:17:08, ακολουθούν η Aga Ruti και η Roza Dereje από την Αιθιοπία με ρεκόρ 2:18:34 και 2:19:17 αντίστοιχα, ενώ σίγουρα μέσα στα φαβορί είναι και η Lonah Chemtai Salpeter από το Ισραήλ που βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, ενώ έχει ρεκόρ 2:19:46. Σίγουρα πρωταγωνιστικό ρόλο θα έχει και η πολύπειρη Edna Kiplagat με 2:19:50. Με ενδιαφέρον αναμένεται και η παρουσία της Dagmara Handzlik, αθλήτριας που εκπροσωπεί την Κύπρο, η οποία με ατομικό ρεκόρ 2:34:17 έχει την 53η επίδοση.

Oι συνθήκες αναμένονται δύσκολες με πρόβλεψη για 30-32 βαθμούς και υψηλή αίσθηση υγρασίας.

H διοργάνωση διαρκεί δέκα ημέρες, ενώ ο Μαραθώνιος των ανδρών θα πραγματοποιηθεί στις 5 Οκτωβρίου και πάλι στις 23:59. Ελλάδα και Κατάρ βρίσκονται στην ίδια ζώνη ώρας επομένως οι ώρες παρακολούθησης “βολεύουν”.

Δείτε εδώ όλο το πρόγραμμα της διοργάνωσης

Η ελληνική παρουσία

Την πρώτη ημέρα των αγώνων θα αγωνιστεί και ο Μίλτος Τεντόγλου στον προκριματικό του άλματος σε μήκος, η Σταματία Σκαρβέλη στα προκιρματικά της σφυροβολίας και φυσικά, τα δύο χρυσά κορίτσια του επί κοντώ, Νικόλ Κυριακοπούλου και Κατερίνα Στεφανίδη.

Από δρομικής πλευράς, ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχουν τα προκριματικά των 800μ. των γυναικών (17:10), των 3.000μ. στιπλ των γυναικών (18:55), αλλά και τα 5.000μ. των ανδρών (19:45). 

Η λίστα εκκίνησης στον Μαραθώνιο γυναικών

ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΧΩΡΑ ΑΤΟΜΙΚΟ ΡΕΚΟΡ ΦΕΤΙΝΟ ΡΕΚΟΡ
Ruth CHEPNGETICH KEN 2:17:08 2:17:08
Ruti AGA ΑΙΘ 2:18:34 2:20:40
Roza DEREJE ΑΙΘ 2:19:17 2:20:51
Lonah Chemtai SALPETER ΙΣΡ 2:19:46 2:19:46
Edna Ngeringwony KIPLAGAT KEN 2:19:50  
Shure DEMISE ΑΙΘ 2:20:59 2:21:05
Visiline JEPKESHO KEN 2:21:37 2:22:58
Helalia JOHANNES NAM 2:22:25 2:22:25
Shitaye ESHETE ΜΠΑ 2:22:39 2:22:39
Desi Jisa MOKONIN ΜΠΑ 2:23:39 2:23:44
Volha MAZURONAK ΛΚΡ 2:23:54 2:26:13
Sara DOSSENA ITA 2:24:00 2:24:00
Rose CHELIMO ΜΠΑ 2:24:14 2:30:35
Sardana TROFIMOVA   2:24:38 2:31:31
Salomé ROCHA ΠΟΡ 2:24:47 2:24:47
Mizuki TANIMOTO ΙΑΠ 2:25:28 2:25:28
Charlotte PURDUE ΜΒΡ 2:25:38 2:25:38
Ayano IKEMITSU ΙΑΠ 2:26:07 2:26:07
Kwang-Ok RI Β.ΚΟΡ 2:26:58 2:26:58
Un Ok JO Β.ΚΟΡ 2:27:12 2:27:12
Nastassia IVANOVA ΛΚΡ 2:27:24 2:33:30
Madoka NAKANO ΙΑΠ 2:27:39 2:27:39
Failuna MATANGA TAN 2:27:55 2:27:55
Ji Hyang KIM Β.ΚΟΡ 2:28:06 2:28:35
Anne-Mari HYRYLÄINEN ΦΙΝ 2:28:53 2:35:04
Nazret WELDU ΕΡΥ 2:28:57 2:28:57
Roberta GRONER ΗΠΑ 2:29:09 2:29:09
Giovanna EPIS ITA 2:29:11 2:29:11
Munkhzaya BAYARTSOGT ΜΓΓ 2:29:18 2:29:18
Elvan ABEYLEGESSE ΤΟΥ 2:29:30  
Charlotta FOUGBERG ΣΟΥ 2:29:40 2:29:40
Marta GALIMANY ΙΣΠ 2:30:15 2:30:15
Lyndsay TESSIER ΚΑΝ 2:30:47  
Clementine MUKANDANGA ΡΟΥ 2:30:59  
Tish JONES ΜΒΡ 2:31:00 2:31:00
Yugui MA ΚΙΝ 2:31:06 2:31:06
Carrie DIMOFF ΗΠΑ 2:31:12  
Sviatlana KUDZELICH ΛΚΡ 2:31:20 2:31:20
Bojana BJELJAC ΚΡΟ 2:31:26 2:31:26
Dan LI ΚΙΝ 2:31:39 2:31:39
Cuomu CIREN ΚΙΝ 2:31:42 2:31:42
Kelsey BRUCE ΗΠΑ 2:31:53 2:31:53
Valdilene DOS SANTOS SILVA ΒΡΑ 2:32:01 2:34:12
Monika BYTAUTIENĖ ΛΙΘ 2:32:28 2:32:28
Matea PARLOV KOŠTRO ΚΡΟ 2:32:43 2:32:43
Rosa CHACHA ΙΣΗ 2:32:45 2:32:45
Linet Toroitich CHEBET ΟΥΓ 2:32:52 2:32:52
Sasha GOLLISH ΚΑΝ 2:32:54 2:32:54
Melanie MYRAND ΚΑΝ 2:33:20 2:33:20
Alisa VAINIO ΦΙΝ 2:33:24  
Sitora KHAMIDOVA ΟΥΖ 2:33:46 2:33:46
Hiruni Kesara WIJAYARATNE ΣΡΙ 2:34:10 2:34:10
Dagmara HANDZLIK ΚΥΠ 2:34:17 2:34:17
Rochelle RODGERS ΑΥΣ 2:34:45 2:34:45
Rutendo Joan NYAHORA ΖΙΜ 2:34:49 2:34:49
Mariya KOROBITSKAYA ΚΙΓ 2:34:50 2:35:20
Andreia HESSEL ΒΡΑ 2:34:55 2:34:55
Johanna BÄCKLUND ΣΟΥ 2:35:10 2:35:10
Khishigsaikhan GALBADRAKH ΜΓΓ 2:35:27 2:35:27
Fadime ÇELIK ΤΟΥ 2:35:27 2:35:27
Gloria PRIVILETZIO ΕΛΛ 2:35:31 2:35:31
Cecilia NORRBOM ΣΟΥ 2:35:56  
Oleksandra SHAFAR ΟΥΚ 2:36:39  
Hanna VANDENBUSSCHE ΒΕΛ 2:36:49 2:36:49
Marcela JOGLOVÁ ΤΣΕ 2:36:53 2:36:53
Manuela SOCCOL ΒΕΛ 2:37:09 2:40:05
Nikolina ŠUSTIĆ ΚΡΟ 2:37:55 2:37:55
Gabriela TRAÑA CRC 2:38:22 2:46:48
Mayada AL SAYAD PLE 2:39:28 2:39:28
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Cherono και Jelagat στον Μαραθώνιο της Βαλένθια - Αποτελέσματα + Oι Έλληνες
Συναρπαστικές κούρσες στην Βαλένθια – Οι επιδόσεις των νικητών και οι Έλληνες
Την Κυριακή ο 41ος Μαραθώνιος της Βαλένθια
Κορυφαίες συμμετοχές, 16.000 δρομείς και μία γιορτή ετοιμάζεται στην ισπανική πόλη!
D’Amato και Mantz εντυπωσίασαν στο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου των ΗΠΑ
Σπουδαίες επιδόσεις έγιναν στον αγώνα
Back to Top