Σάρα Χολ και Τιμ Ρίτσι πρωταθλητές ΗΠΑ στο Μαραθώνιο

Δείτε τι έγινε στο Εθνικό Πρωτάθλημα των ΗΠΑ

Μία εξαιρετική αγωνιστική περίοδο διανύει η Σάρα Χολ. Η Αμερικανίδα μαραθωνοδρόμος – και σύζυγος του σπουδαίου πρώην μαραθωνοδρόμου Ράιαν – στέφθηκε νικήτρια στο εθνικό πρωτάθλημα των ΗΠΑ που πραγματοποιήθηκε στην πόλη του Σακραμέντο την Κυριακή.

Μάλιστα, η μικρόσωμη δρομέας τερμάτισε σε 2:28:09 τη στιγμή που μόλις πριν 5 εβδομάδες είχε σημειώσει 2:27:21 στο Μαραθώνιο της Φρανκφούρτης.

Η Χολ πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα περνώντας τα 10χλμ. σε 34:34 και τον Ημί σε 1:13:38 χτίζοντας μία διαφορά από τις αντιπάλους της. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε η Ρομπέρτα Γκρόνερ σε 2:30:38 ενώ τρίτη ήταν η Κάρι Ντίμοφ σε 2:30:54, ενώ η Σάλαν Φλάναγκαν δεν αγωνίστηκε όπως και άλλες σημαντικές μαραθωνοδρόμοι όπως η Ντεζιρέ Λίντεν.

Στους άνδρες, νικητής αναδείχθηκε ο Τιμ Ρίτσι κάνοντας την αλλαγή του στα τελευταία χιλιόμετρα τερματίζοντας σε 2:11:56. Δεύτερος ήταν ο Τάιλερ ΜακΚάντλες σε 2:12:28 ενώ τρίτος ο Κίγια Ναντίνα σε 2:12:56. Τα μεγάλα ονόματα απουσίαζαν και από την κούρσα των ανδρών.