Εγκατέλειψαν Γκελαούζος και Λεοντιάδου στο Ντίσελντορφ

Δεν τα κατάφεραν οι Έλληνες δρομείς στον Metro Marathon Dusseldorf – Δείτε τους Έλληνες

Πραγματοποίηθηκε την Κυριακή 30 Απριλίου ο Μαραθώνιος του Ντίσελντορφ, Metro Marathon Dusseldorf, με χιλιάδες συμμετοχές.

Ανάμεσα τους ήταν και ο Έλληνας πρωταθλητής της απόστασης Κώστας Γκελαούζος ο οποίος στόχευε σε έναν χρόνο κάτω από το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του ερχόμενου καλοκαιριού, ή έστω ένα νέο προσωπικό ρεκόρ.

Ο Έλληνας δρομέας ακολούθησε συντηρητικά περάσματα (33:25 στα 10χλμ. και 1:10:27 στον ημιμαραθώνιο), όμως στη συνέχεια εγκατέλειψε την προσπάθειά του.

Παρόμοια τύχη είχε και η Στέφανι Λεοντιάδου, η οποία ήθελε κι αυτή ένα νέο ρεκόρ αλλά και μία επίδοση κάτω από το 2:45 που είναι το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Η Λεοντιάδου πέρασε τα 10χλμ. σε 39:06 και τον Ημιμαραθώνιο σε 1:23:35, όμως στη συνέχεια σταμάτησε και αυτήν τον αγώνα.

Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο νεαρός Ρόμπερτ Τσεμόνγκες από την Ουγκάντα. Ο 19χρονος Αφρικανός τερμάτισε σε 2:10:31 σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ, σε μία ημέρα με δυνατούς ανέμους. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Νορβηγός Βέλντου Γκεμπρετσάντικ σε 2:11:16 ενώ τρίτος ήταν ο Πολωνός Γιάρεντ Σεγκούμο με 2:12:33. Και οι τρεις δρομείς πιθανότατα θα αναμετρηθούν και πάλι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του καλοκαιριού.

Στις γυναίκες, η Πορτογαλίδα Άλβες Πεϊσότο συνέτριψε το προσωπικό της ρεκόρ φτάνοντας στη νίκη με 2:32:00 με την Τανζανή Σάρα Μακέρα που οδηγούσε τον αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα να ακολουθεί με 2:33:08 και την Κάρμεν Αγκουϊλάρ από την Παραγουάη να σημειώνει νέο εθνικό ρεκόρ με 2:35:17 στην τρίτη θέση.

Στον αγώνα έλαβαν μέρος αρκετοί δρομείς από την Ελλάδα, ενώ αγωνίστηκαν αρκετοί Έλληνες που ζουν στη γερμανική πόλη ή σε κοντινές περιοχές δηλώθηκαν, όμως ως Γερμανοί.

Αναλυτικά, οι δρομείς που έχουν δηλωθεί ως Έλληνες στον αγώνα.