Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου

Ντεμπούτο με νίκη για Πάππας επί ελληνικού εδάφους, οι νικητές στα υπόλοιπα δρομικά αγωνίσματα

Share

Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου στην Πάτρα που ήταν το 102ο για τους άνδρες και το 82ο για τις γυναίκες. Η 2η μέρα των αγώνων δεν επεφύλασσε ιδιαίτερες εκπλήξεις στα αγωνίσματα των μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων ενώ τις εντυπώσεις έκλεψε το ντεμπούτο της Αλέξι Πάππας επί ελληνικού εδάφους.

Η Ελληνοαμερικανίδα δρομέας έτρεξε για πρώτη φορά στη χώρα μας και σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κερδίζοντας με άνεση τα 5.000μ. σε 15:47.56. Στη 2η θέση ακολούθησε σε 16:40.32 η Αναστασία Καρακατσάνη η οποία προσπάθησε για 2,5χλμ. να ακολουθήσει την Πάππας όμως στη συνέχεια δεν κατάφερε να κρατηθεί. Τρίτη ήταν η Τίνα Κεφαλα στην επανεμφάνισή της στους αγώνες με 17:15.18.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών ο Μάρκος Γκούρλιας έδειξε το ταλέντο του επικρατώντας δύσκολα με 14:40.28 με τον Χρήστο Καλλία να μένει λίγα μόλις εκατοστά 2ος με 14:40.43. Τρίτος ήταν ο Χαράλαμπος Πιτσώλης σε 14:51.43. Συνολικά, πέντε δρομείς τερμάτισαν κάτω από τα 15 λεπτά.

Ένα ακόμα νταμπλ τα τελευταία χρόνια είχαμε στα 800μ. με τον Ανδρέα Δημητράκη να επικρατεί άνετα με 1:49.87 διπλασιάζοντας τις νίκες του μετά και τα 1.500μ. την πρώτη μέρα. Ακολούθησαν ο Έντισον Μούτσο με 1:50.12 και ο νεαρός Θανάσης Καλάκος σε 1:50.80 πραγματοποιώντας μίνι εκπλήξεις.

Στις γυναίκες, η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου ήταν εντυπωσιακή και με 2:03.91 και νέο προσωπικό ρεκόρ άφησε την επί 11 χρόνια νικήτρια Έλενα Φιλάνδρα στη 2η θέση σε 2:04.26 Τρίτη ήταν η Αναστασία Μαρινάκου λίγο πιο πίσω σε 2:07.12.

Στα υπόλοιπα αγωνίσματα ξεχώρισε το νταμπλ του Λυκούργου Τσάκωνα αφού επικράτησε άνετα και στα 200μ. με 20.75, η νίκη της Μαρίας Μπελιμπασάκη στο ίδιο αγώνισμα με 23.21, το νταμπλ της Κατερίνας Δαλάκα η οποία μετά τα 100 κέρδισε και το βασικό της αγώνισμα, τα 400μ. με εμπόδια σε 58.43 ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών νικητής ήταν ο Κωνσταντίνος Νάκος από τα Τρίκαλα σε 51.65.

Aκολουθούν όλα τα αποτελέσματα των δρομικών αγωνισμάτων

Άνδρες

100μ.
1. Τσάκωνας Λυκούργος (Ελ. Βενιζέλος) 10.40
2. Ανδρεάδης Παναγιώτης (ΓΣ Χαϊδαρίου) 10.47
3. Τοσίδης Λάζαρος (Τρίτων Θες/νικης) 10.76
4. Σβαρνιάς Πλάτων (ΑΟ Κάλλιστος) 10.81
5. Ιωακειμίδης Νικόλαος (Ολυμπιακός) 10.82
6. Τσούσης Βασίλειος (Μεσσηνιακός) 10.82
7. Ρουσάκης Ιορδάνης (Βενιζέλος) 10.86
8. Μουντρίχας Προκόπιος (Πίνδαρος Θηβών) 10.96

200μ.
1. Τσάκωνας Λυκούργος Στέφανος (Βενιζέλος) 20.75
2. Ανδρεάδης Παναγιώτης (ΓΣ Χαϊδαρίου) 21.17
3. Δουβαλίδης Κων/νος (ΣΚΑ Δράμας) 21.35
4. Δαρδανελιώτης Μιχαήλ (ΜΕΑΣ Τρίτων) 21.53
5. Αγορίτσας Γεώργιος (ΓΕΑ Τρικάλων) 21.86
6. Δαμίρης Αναστάσιος-Παρ.(ΓΑΣ Χολαργού) 21.87
7. Ιωακειμίδης Νίκος (ΟΣΦΠ) 21.91
8. Μουράτης Κων/νος (ΟΣΦΠ) 21.97
 
400μ.
1. Κυριακίδης Πέτρος (Ολυμπιακός) 47.32
2. Εμπέογλου Νίκος (ΣΑΚ Αθηνών) 48.16
3. Αλμπάνης Χρήστος (ΓΣ Τρικάλων) 48.22
4. Λογοθέτης Ιωάννης (ΓΣ Κηφισιάς) 48.59
5. Μίχος Δημήτριος (ΑΣ Πελασγός Λάρισας) 48.60
6. Δουρίδας Γιώργος (ΓΣ Γλυφάδας) 48.89
7. Χουντας Κωνσταντίνος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 49.87
8. Γεωργίου Αθανάσιος (ΓΣ Πρωτάς Ηγουμενίτσας)  50.92

800μ.
1. Δημητράκης Ανδρέας (Πανναξιακός ΑΟ) 1.49.87
2. Μούτσο Έντισον (ΓΕΑ Τρικάλων) 1.50.12
3. Καλάκος Αθανάσιος (ΓΣ Γλυφάδας) 1.50.80
4. Βασιλάκης Κων/νος (Βενιζέλος) 1.51.39
5. Βασιλείου Άγγελος ΣΑΚ Αθηνών) 1.51.49
6. Στεργίου Ανδρέας (ΑΓΣ Ιωάννίνων) 1.52.39
7. Κεραμάς Εράλντο (ΓΣ Ηλιούπολης) 1.54.56
8. Νακόπουλος Κων/νος (ΓΕΑ Τρικάλων) 1.56.48

1500μ.
1. Δημητράκης Ανδρέας (Πανναξιακός) 3.43.06
2. Βασιλείου Άγγελος (ΣΑΚ Αθηνών) 3.50.28
3. Παπούλιας Χρήστος (Πανιώνιος) 3.50.58
4. Μούτσο Έντισον (ΓΕΑ Τρικάλων) 3.51.04
5. Βρανάς Κων/νος (ΑΕ Μεσογείων) 3.59.38
6. Μονοκρούσος Κων/νος (ΑΕ Μεσογείων) 3.59.49
7. Ανδριέλος Γεώργιος (ΑΕΚ) 4.04.67
8. Αποστολίδης Αλέξανδρος (ΓΣ Κηφισιάς) 4.05.10

5000μ.
1. Γκούρλιας Μάρκος (Εθνικός Αλεξ/πολης) 14.40.28
2. Καλίας Χρήστος (ΑΟ Μυκόνου) 15.40.43
3. Πιτσόλης Χαράλαμπος (ΓΑΣ Ιλυσσός) 14.51.43
4. Ζερβάκης Γιάννης (Βιτσέντζος Κορνάρος) 14.56.09
5. Τασης Γιωργος (ΑΕΚ) 14.59.14
6. Σταμούλης Κώστας (ΓΕ Αγρινίου) 15.02.09
7. Δήμος Μαγγίνας (ΠΑΟ) 15.04.59
8. Δούϊκας Δημοσθένης (ΑΣ Πελασγός) 15.09.12

3000μ. στιπλ
1. Μίνο Όργκες Γιώργος (ΑΟ Μυκόνου) 9.06.47
2. Δούϊκας Δημοσθένης (Πελασγός Λάρισας) 9.13.46
3. Ιωαννίδης Ιάσων (ΓΣ Γλυφάδας) 9.17.16
4. Γκότσης Νικόλαος (ΣΑΚ Αθηνών) 9.25.30
5. Φιλάι Στυλιανός (ΓΣ Αμαρουσίου) 9.25.39
6. Καραϊσκος Παναγιώτης (Πανελλήνιος) 9.32.72
7. Τζανετόπουλος Αχιλλέας (ΟΦΚΑ Σέρρες) 9.34.57
8. Βλαχάκης Γεώργιος (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου) 9.39.38

110μ. εμπόδια
1. Δουβαλίδης Κωνσταντίνος (ΣΚΑ Δράμας) 13.42
2. Καμπάνης Κωνσταντίνος (ΑΓΕΣ Κάμειρος Ρόδου) 14.39
3. Κιάφας Μιχαήλ (ΑΕΚ) 14.52
4. Φιλανδαράκης Νίκος (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 14.52
5. Χατζόπουλος Αθανάσιος (ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας) 14.59
6. Χίντας Κωνσταντίνος (ΓΑΣ Μεγ.Αλέξανδρος Γιαν) 14.72
7. Μπεκιαρίδης Παναγιώτης (ΑΕ Ολυμπιακή Δομής) 14.88
8. Μαρης Νικόλαος (ΑΣ Έφηβος Χίου) 15.02

400μ. Εμπόδια
1. Νάκος Κωνσταντίνος (ΓΣ Τρικάλων) 51.65
2. Κυριακίδης Πέτρος (ΟΣΦΠ) 51.73
3. Κατσαράκης Πήτερ-Βασίλι (ΑΟ Φιλοθέης) 53.90
4. Ασλανίδης Γέωργιος (ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσ/νικης) 53.45
5. Κωνσταντής Κων/νος (ΑΟ Φιλοθέης) 53.51
6. Σταματελόπουλος Ιωάννης (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 54.52
7. Λεβαντίνος Δημήτριος (ΓΣ Ηλιούπολης) 54.57
8. Ψάλτης Δημήτριος (ΟΦΚΑ Σέρρες) 54.97

 

Γυναίκες

100μ.
1. Δαλάκα Αικατερίνη (ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας) 11.70
2. Γάτου Μαρία (ΑΓΕΣ Κάμειρος Ρόδου) 11.77
3. Δαδα Αριάδνη (ΑΟ Βάρης Δρομέας) 11.81
4. Βενιέρη Παναγιώτα (Πανιώνιος) 11.86
5. Φέρρα Ανδριάνα (Ολυμπιακός) 11.94
6. Σπανουδάκη-Χατζηρήγα Ραφαηλία (ΓΣ Ηλιούπολης) 11.94
7. Πολίτη Κορίνα (ΓΣ Χαϊδαρίου) 12.17
8. Σαρρή Αικατερίνη (Βενιζέλος) 12.18

200μ.
1. Μπελιμπασάκη Μαρία (Σητειακός) 23.21
2. Δαδά Αριάδνη (ΑΟ Δρομέας Βάρης) 24.34
3. Πολίτη Κορίνα (ΓΣ Χαϊδαρίου) 24.62
4. Βενιέρη Παναγιώτα (Πανιώνιος ΓΣΣ) 24.72
5. Τσαλουκίδου Ελένη (ΑΠΟΕΛ) 25.18
6. Σαμάνη Κυριακή (Αίολος Μακεδονίας) 25.19
7. Καρακαρλάτου Ελπίδα-Ιωάννα (ΣΔΥ Αργολίδας) 25.22
8. Κουμπούνη Μαρία (Πανιώνιος ΓΣΣ) 25.35

400μ.
1. Βασιλείου Ειρήνη (ΓΕΗ) 52.49
2. Βασιλείου Άννα (ΓΕΗ) 52.53
3. Μουρτά Δέσποινα (ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών) 54.32
4. Θεοπεμπτίδου Χριστίνα (ΓΣ Ηρακλής) 56.25
5. Πολυκράτη Αλεξία (ΑΣ Σχολής Μωραϊτη) 56.56
6. Γρίλλου Βαρβάρα (ΓΣ Κερατσινίου) 56.79
7. Αθανασιάδου Ιωάννα (ΣΚΑ Δράμας) 57.80
8. Καρακαλάτου Ελπίδα (ΣΔΥ Αργολίδας) 58.24

800μ.
1. Γιαννοπούλου Κωνσταντίνα (ΓΣ Κηφισιάς) 2.03.91
2. Φιλάνδρα Ελένη (ΓΕΑ Τρικάλων) 2.04.26
3. Μαρινάκου Αναστασία Παναγιώτα (ΓΕΑ Τρικάλων) 2.07.12
4. Λευκοπούλου Ελένη (ΓΣ Γλυφάδας) 2.09.73
5. Κυριακοπούλου Κοραϊνη Ανθή (ΓΣ Γλυφάδας) 2.09.74
6. Λίβα Βασιλική (ΓΣ Ανναγένηςη Λαμίας) 2.14.28
7. Δρακάκη Ανδρονίκη (ΓΣ Κηφισιάς) 2.18.02
8. Κουτλή Αικατερίνη (ΑΕ Μεσογείων) 2.22.55

1500μ.
1. Μαρινάκου Αναστασία (ΓΕΑ Τρικάλων) 4.24.11
2. Κυριακοπούλου Κοραίνη-Ανθή (ΓΣ Γλυφάδας) 4.30.14
3. Λίβα Βασιλική (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας) 4.36.77
4. Καλογεροπούλου Κυριακή (Πανιώνιος) 4.39.67
5. Βλαχάκη Παναγιώτα (ΓΑΣ Ιλισσός Αθηνών) 4.42.72
6. Λουκίδου Μαρία (Ηρακλής Θες/νικης) 4.51.88
7. Μαργαρώνη Πελαγία-Εμμαν.(ΓΣ Νίκη Βύρωνα) 4.55.47
8. Κωνσταντινοπούλου Γεωργία (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 4.59.01

5000μ.
1. Πάππας Αλεξι-Μαρία (Βενιζέλος) 15.47.56
2. Καρακατσάνη Αναστασία (ΓΣ Τρικάλων) 16.40.32
3. Κεφαλά Κωνσταντίνα (ΑΕΚ) 17.15.18
4. Βλαχάκη Παναγιώτα (ΓΑΣ Ιλισσός) 17.17.98
5. Μανιαδάκη Μαρίνα (ΑΟΛασηθίου) 17.42.62
6. Λεοντιάδου Στεφανία (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) 17.52.64
7. Τσουπάκη Ειρήνη (ΓΣ Αμαρουσίου) 18.00.05
8. Ανδρικοπούλου Ζωή – Ανίτα (ΓΣ Ηλιούπολης) 18.02.27

3000μ. στιπλ
1. Παρδαλού Μαρία (ΑΟ Μυκόνου) 10.09.02
2. Μανιαδάκη Μαρία (ΑΟ Λασηθίου) 10.38.41
3. Γουνάκη Βασιλεία (Βενιζέλος) 10.54.66
4. Δημητριάδου Γεωργία (ΑΟ Δράμας) 11.32.43
5. Μιχαλά Ειρήνη-Ρία (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 11.36.19
6. Ανδρικοπούλου Ζωή-Ανίτα (ΓΣ Ηλιούπολης) 11.36.88
7. Κωνσταντινοπούλου Βασιλική (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 11.59.26
8. Καρανάσιου Νικολίτσα (ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών) 12.03.33

100μ. εμπόδια
1. Πεσιρίδου Ελισάβετ (ΓΣ Κηφισιάς) 12.93
2. Μαρούδα Χριστίνα (ΠΑΟ) 14.23
3. Φρατζή Δήμητρα (ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας) 14.38
4. Σαμάνη Κυριακή (Αίολος Μακεδονίας) 14.39
5. Τερζάκη Γεωργία (Ηρακλής Θες/κης) 14.55
6. Καστρινού Μελίνα (ΟΦΗ) 14.61
7. Σάββα Βασιλική (ΓΣ Σέρρες) 14.82
8. Γκίση Μαρία (ΜΕΑΣ Τρίτων) 15.06

400μ Εμπόδια
1. Δαλάκα Αικατερίνη (ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας) 58.43
2. Γναφάκη Δήμητρα (ΑΟ Κύδων Χανίων) 58.51 (Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ Νεανίδων)
3. Θεοδώρου Ευφροσύνη (Παναξιακός ΑΟ) 58.64
4. Κανάκη Αλεξία (ΟΦΗ) 1.00.35
5. Τόκα Ελπίδα (ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών) 1.00.48
6. Κιάφα Άννα (ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης) 1.00.78
7. Καραμπέτσου Ελένη (ΓΣ Νεάπολης Χαλκίδας) 1.00.94
8. Λιτσένη Μαρία Ριγκλέτα (ΑΓΣ Ιωαννίων) 1.00.96

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Γιορτή στο Ηράκλειο με το Run Greece 2021 - Τα αποτελέσματα
Δείτε τι έγινε στον αγώνα του RUN Greece στο Ηράκλειο
Ursa Trail 2022
Η διοργάνωση ετοιμάζεται για την 10η επετειακή χρονιά του αγώνα
O 38ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας επιστρέφει!
Δείτε περισσότερα από τη συνέντευξη τύπου της διοργάνωσης
Back to Top