Σε εξέλιξη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου

Μαρινάκου και Δημητράκης ξεχώρισαν την 1η μέρα

Share

Πραγματοποιήθηκε η 1η μέρα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος στίβου χθες στην Πάτρα. Οι αγώνες διεξάγονται το Σαββατοκύριακο στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο κάτω από πολύ υψηλές θερμοκρασίες.

Την 1η μέρα ξεχώρισαν ο Ανδρέας Δημητράκης και η Αναστασία Μαρινάκου οι οποίοι επικράτησαν άνετα στα 1.500μ. Στο έτερο αγώνισμα των ημιαποστάσεων της ημέρας, τα 3.000μ. στιπλ, η Μαρία Παρδαλού και ο Γιώργος Μίνο έφτασαν σε μία ακόμα νίκη στην καριέρα τους, την 6η και τη 2η αντίστοιχα, με μέτριες όμως επιδόσεις.

Πιο αναλυτικά, στον τελικό των 1.500μ. ο Δημητράκης μπήκε μπροστά από την αρχή όπως συνηθίζει και έχτισε μία διαφορά την οποία κράτησε ως το τέλος. Μάλιστα κυνήγησε μία επίδοση κάτω από το 3:40 όμως τελικά ο ρυθμός του έπεσε για να τερματίσει σε 3:43.06. Τον ακολούθησαν δύο έφηβοι ο Άγγελος Βασιλείου ο οποίος γενικά διανύει μία χρυσή χρονιά με 3:50.28 αλλά και ο Χρήστος Παπούλιας που έκανε μία εντυπωσιακή κούρσα και τελικά συνέτριψε το προσωπικό του ρεκόρ με 3:50.58.

Στο ίδιο αγώνισμα των γυναικών, η Μαρινάκου μετά τα πρώτα 400μ. ανέβασε τον ρυθμό της κι έφτασε σε μία άνετη επικράτηση σε 4:24.11 με την Ανθή Κυριακοπούλου να ακολουθεί σε 4:30.14 και τη Βασιλική Λίβα να είναι τρίτη σε 4:36.77.

Στα στιπλ, η Μαρία Παρδαλού επικράτησε πολύ εύκολαμε χρόνο 10:09.02, μακριά από το όριο για Άμστερνταμ που ήταν ο στόχος της με τις Κρητικές Μαρίνα Μανιαδάκη και Βασιλεία Γουνάκη να ακολουθούν.

Ο Γιώργος Μίνο κέρδισε και αυτός άνετα στα 3.000μ. με φυσικά εμπόδια των ανδρών με 9:06.47 που είναι η καλύτερη επίδοση για φέτος στην Ελλάδα με τους Δημοσθένη Δούικα και Ιάσωνα Ιωαννίδη να συμπληρώνουν την πρώτη τριάδα σε 9:13.46 και 9:17.16 αντίστοιχα.

Στα σπριντ και τα εμπόδια,  η Ελισσάβετ Πεσιρίδιου ήταν εντυπωσιακή και με 12.93 έπιασε το όριο για τους Ολυμπιακούς, ο Κώστας Δουβαλίδης ήταν άνετα νικητής με 13.42, ο Λυκούργος Τσάκωνας με 10.40 και η Κατερίνα Δαλάκα με 11.70 ήταν οι νικητές στα 100μ. ενώ στα 400μ. ο Πέτρος Κυριακίδης κέρδισε με 47.32 ενώ στις γυναίκες οι αδερφές Βασιλείου έκαναν το 1-2 με πολύ δυνατή κούρσα με χρόνους 52.49 και 52.53 αντίστοιχα.

Σήμερα Κυριακή, στο πρόγραμμα ξεχωρίζουν φυσικά οι τελικοί στα 800μ. και 5.000μ. σε άνδρες και γυναίκες αλλά και αυτοί των 200μ.

Αποτελέσματα δρομικών αγωνισμάτων 1ης ημέρας

Άνδρες
1500μ.
1.       Δημητράκης Ανδρέας (Πανναξιακός) 3.43.06
2.       Βασιλείου Άγγελος (ΣΑΚ Αθηνών) 3.50.28
3.       Παπούλιας Χρήστος (Πανιώνιος) 3.50.58
4.       Μούτσο Έντισον (ΓΕΑ Τρικάλων) 3.51.04
5.       Βρανάς Κων/νος (ΑΕ Μεσογείων) 3.59.38
6.       Μονοκρούσος Κων/νος (ΑΕ Μεσογείων) 3.59.49
7.       Ανδριέλος Γεώργιος (ΑΕΚ) 4.04.67
8.       Αποστολίδης Αλέξανδρος (ΓΣ Κηφισιάς) 4.05.10
 
3000μ. στιπλ
1.       Μίνο Όργκες Γιώργος (ΑΟ Μυκόνου) 9.06.47
2.       Δούϊκας Δημοσθένης (Πελασγός Λάρισας) 9.13.46
3.       Ιωαννίδης Ιάσων (ΓΣ Γλυφάδας) 9.17.16
4.       Γκότσης Νικόλαος (ΣΑΚ Αθηνών) 9.25.30
5.       Φιλάι Στυλιανός (ΓΣ Αμαρουσίου) 9.25.39
6.       Καραϊσκος Παναγιώτης (Πανελλήνιος) 9.32.72
7.       Τζανετόπουλος Αχιλλέας (ΟΦΚΑ Σέρρες) 9.34.57
8.       Βλαχάκης Γεώργιος (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου) 9.39.38

400μ.
1.       Κυριακίδης Πέτρος (Ολυμπιακός) 47.32
2.       Εμπέογλου Νίκος (ΣΑΚ Αθηνών) 48.16
3.       Αλμπάνης Χρήστος (ΓΣ Τρικάλων) 48.22
4.       Λογοθέτης Ιωάννης (ΓΣ Κηφισιάς) 48.59
5.       Μίχος Δημήτριος (ΑΣ Πελασγός Λάρισας) 48.60
6.       Δουρίδας Γιώργος (ΓΣ Γλυφάδας) 48.89
7.       Χουντας Κωνσταντίνος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 49.87
8.       Γεωργίου Αθανάσιος (ΓΣ Πρωτάς Ηγουμενίτσας)  50.92

100μ. Ανεμος
1.       Τσάκωνας Λυκούργος (Βεν ιζέλος) 10.40
2.       Ανδρεάδης Παναγιώτης (ΓΣ Χαϊδαρίου) 10.47
3.       Τοσίδης Λάζαρος (Τρίτων Θες/νικης) 10.76
4.       Σβαρνιάς Πλάτων (ΑΟ Κάλλιστος) 10.81
5.       Ιωακειμίδης Νικόλαος (Ολυμπιακός) 10.82
6.       Τσούσης Βασίλειος (Μεσσηνιακός) 10.82
7.       Ρουσάκης Ιορδάνης (Βενιζέλος) 10.86
8.       Μουντρίχας Προκόπιος (Πίνδαρος Θηβών) 10.96
 
110μ. εμπόδια
1.       Δουβαλίδης Κωνσταντίνος (ΣΚΑ Δράμας) 13.42
2.       Καμπάνης Κωνσταντίνος (ΑΓΕΣ Κάμειρος Ρόδου) 14.39
3.       Κιάφας Μιχαήλ (ΑΕΚ) 14.52
4.       Φιλανδαράκης Νίκος (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 14.52
5.       Χατζόπουλος Αθανάσιος (ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας) 14.59
6.       Χίντας Κωνσταντίνος (ΓΑΣ Μεγ.Αλέξανδρος Γιαν) 14.72
7.       Μπεκιαρίδης Παναγιώτης (ΑΕ Ολυμπιακή Δομής) 14.88
8.       Μαρης Νικόλαος (ΑΣ Έφηβος Χίου) 15.02

Γυναίκες

1500μ. Γυναικών
1.       Μαρινάκου Αναστασία (ΓΕΑ Τρικάλων) 4.24.11
2.       Κυριακοπούλου Κοραίνη-Ανθή (ΓΣ Γλυφάδας) 4.30.14
3.       Λίβα Βασιλική (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας) 4.36.77
4.       Καλογεροπούλου Κυριακή (Πανιώνιος) 4.39.67
5.       Βλαχάκη Παναγιώτα (ΓΑΣ Ιλισσός Αθηνών) 4.42.72
6.       Λουκίδου Μαρία (Ηρακλής Θες/νικης) 4.51.88
7.       Μαργαρώνη Πελαγία-Εμμαν.(ΓΣ Νίκη Βύρωνα) 4.55.47
8.       Κωνσταντινοπούλου Γεωργία (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 4.59.01

3000μ. στιπλ
1.       Παρδαλού Μαρία (ΑΟ Μυκόνου) 10.09.02
2.       Μανιαδάκη Μαρία (ΑΟ Λασηθίου) 10.38.41
3.       Γουνάκη Βασιλεία (Βενιζέλος) 10.54.66
4.       Δημητριάδου Γεωργία (ΑΟ Δράμας) 11.32.43
5.       Μιχαλά Ειρήνη-Ρία (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 11.36.19
6.       Ανδρικοπούλου Ζωή-Ανίτα (ΓΣ Ηλιούπολης) 11.36.88
7.       Κωνσταντινοπούλου Βασιλική (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 11.59.26
8.       Καρανάσιου Νικολίτσα (ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών) 12.03.33

400μ.
1.       Βασιλείου Ειρήνη (ΓΕΗ) 52.49
2.       Βασιλείου Άννα (ΓΕΗ) 52.53
3.       Μουρτά Δέσποινα (ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών) 54.32
4.       Θεοπεμπτίδου Χριστίνα (ΓΣ Ηρακλής) 56.25
5.       Πολυκράτη Αλεξία (ΑΣ Σχολής Μωραϊτη) 56.56
6.       Γρίλλου Βαρβάρα (ΓΣ Κερατσινίου) 56.79
7.       Αθανασιάδου Ιωάννα (ΣΚΑ Δράμας) 57.80
8.       Καρακαλάτου Ελπίδα (ΣΔΥ Αργολίδας) 58.24
 
100μ.
1.       Δαλάκα Αικατερίνη (ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας) 11.70
2.       Γάτου Μαρία (ΑΓΕΣ Κάμειρος Ρόδου) 11.77
3.       Δαδα Αριάδνη (ΑΟ Βάρης Δρομέας) 11.81
4.       Βενιέρη Παναγιώτα (Πανιώνιος) 11.86
5.       Φέρρα Ανδριάνα (Ολυμπιακός) 11.94
6.       Σπανουδάκη-Χατζηρήγα Ραφαηλία (ΓΣ Ηλιούπολης) 11.94
7.       Πολίτη Κορίνα (ΓΣ Χαϊδαρίου) 12.17
8.       Σαρρή Αικατερίνη (Βενιζέλος) 12.18
 
100μ. εμπόδια
1.       Πεσιρίδου Ελισάβετ (ΓΣ Κηφισιάς) 12.93
2.       Μαρούδα Χριστίνα (ΠΑΟ) 14.23
3.       Φρατζή Δήμητρα (ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας) 14.38
4.       Σαμάνη Κυριακή (Αίολος Μακεδονίας) 14.39
5.       Τερζάκη Γεωργία (Ηρακλής Θες/κης) 14.55
6.       Καστρινού Μελίνα (ΟΦΗ) 14.61
7.       Σάββα Βασιλική (ΓΣ Σέρρες) 14.82
8.       Γκίση Μαρία (ΜΕΑΣ Τρίτων) 15.06
 

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
1η Εθελοντική Αιμοδοσία ΣΔΥΑ 2022
Ευχαριστήριο μήνυμα της Προέδρου του ΣΔΥΑ στους συμμετέχοντες
Νέες οδηγίες από την ΓΓΑ - 95%-5% και αυστηρό υγειονομικό πρωτόκολλο για τους αγώνες
Νέες οδηγίες για τους αγώνες δρόμου και την άθληση από την Γενική Γραμματεία Αθλητισμού
Ανακοίνωση για τον αγώνα δρόμου "Ιωάννης Καποδίστριας"
Τελευταίες πληροφορίες για τον αγώνα δρόμου Ιωάννης Καποδίστριας
Back to Top