Καλές ελληνικές παρουσίες στο Ευρωπαϊκό Κ20

Φοβερή εμφάνιση από την Έλλη Δεληγιάννη στα 800μ. που κατέλαβε την 4η θέση. Κι άλλες αξιόλογες παρουσίες στις αποστάσεις.

Εντυπωσιακή εμφάνιση στη διοργάνωση από την Έλλη Δεληγιάννη

Με αρκετές και καλές ελληνικές παρουσίες ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 στο Ταλίν της Εσθονίας.

Φυσικά, για τα ελληνικά χρώματα ξεχώρισε το χρυσό μετάλλιο της Ελίνας Τζένγκο στον ακοντισμό που ήταν και το μοναδικό για την ελληνική ομάδα.

Αυτό το μετάλλιο έφερε τη χώρα μας στην 15η θέση στον πίνακα των μεταλλίων.

Ωστόσο, είχαμε πολλές συμμετοχές σε τελικούς και διακρίσεις.

Φοβερή η Δεληγιάννη

Μία από αυτές ήταν της Έλλης – Ευτυχίας Δεληγιάννη στα 800μ. Η αθλήτρια του Μιχάλη Αναγνώστου αφού πήρε την πρόκριση αρχικά για τον ημιτελικό και στη συνέχεια για τον τελικό κατάφερε να φτάσει στην 4η θέση.

Μάλιστα, στον τελικό κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια συντρίβοντας το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία με 2:04.11.

Στην πραγματικότητα έχασε το μετάλλιο στο νήμα καθώς η τρίτη αθλήτρια έκανε “βουτιά” κι έτσι πήρε το μετάλλιο στο φώτο φίνις.

Η Έλλη Δεληγιάννη εδώ κι ένα χρόνο σπουδάζει στο Πανεπιστήμιο του Στάνφορντ στις ΗΠΑ και είναι 19 ετών.

Στα προκριματικά των 800μ. των ανδρών Κ20 συμμετείχε και ο 18χρονος Σπύρος Ντουραχάνης που με 1:54.14 έμεινε στην 25η θέση και εκτός συνέχειας.

Τελικό και η Καλλιμογιάννη

Σπουδαία παρουσία είχε και η Βασιλική Καλλιμογιάννη στα 3.000μ. με φυσικά εμπόδια. Αρχικά πήρε την πρόκριση στον τελικό με 10:31.72 που αποτελεί νέο Πανελλήνιο ρεκόρ για την κατηγορία Κ20, καταλαμβάνοντας την 6η θέση στην πρώτη προκριματική σειρά. Στη συνέχεια στον τελικό τερμάτισε σε 10:36.49 για να πάρει την 11η θέση.

Μάλιστα, η αθλήτρια του Ιάσωνα Ιωαννίδη ανήκει στην μικρότερη κατηγορία (Κ18) αφού είναι 17 ετών.

Στο ίδιο αγώνισμα, στον προκριματικό συμμετείχε και η Νικολέττα Ραφαϊλάκη που έτρεξε κοντά στο ατομικό της ρεκόρ (10:49.33) και είχε μία καλή παρουσία. Η Κρητικιά δρομέας ήταν 9η στη δεύτερη προκριματική σειρά και 19η στο σύνολο.

Το πάλεψε ο Σταμούλης στα 3.000μ.

Δυναμική παρουσία στα 3.000μ. είχε ο Νίκος Σταμούλης. Ο αθλητής του Μπάμπη Ποσονίδη έκανε σπουδαία προσπάθεια κι έμεινε εκτός τελικού για λίγα εκατοστά. Τερμάτισε σε 8:31.57 στην πρώτη προκριματική σειρά και ήταν 8ος, ενώ συνολικά κατέλαβε την 16η θέση.

Στα προκριματικά του ίδιου αγωνίσματος συμμετείχε και ο Παναγιώτης Πετρουλάκης. Ο αθλητής του Γιώργου Ζώρζου έκανε φιλότιμη προσπάθεια και ήταν μέσα στην υπόθεση πρόκριση μέχρι το καμπανάκι, όμως στα τελευταία 300μ. έμεινε πίσω. Τελικά ήταν 12ος στη δεύτερη προκριματική σειρά με 8:43.83.

17:21.46 η Πασπαλιάρη

Τέλος, στα αγωνίσματα των μεγάλων αποστάσεων είχαμε και την παρουσία της Ιωάννας Πασπαλιάρη στα 5.000μ.

Η 19χρονη αθλήτρια του Γιώργου Ζώρζου είχε καλή παρουσία και με 17:21.46 κατέλαβε την 22η θέση στο σύνολο.

Δείτε όλα τα αποτελέσματα

Την περασμένη εβδομάδα στο ίδιο Στάδιο στο Ταλίν είχε πραγματοποιηθεί το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23. Δείτε εδώ τις ελληνικές εμφανίσεις στην αντοχή.

Puma Glyfada Flagship Store: Grand Opening
Celebrities, influencers, και εκπρόσωποι των media στο experiential opening event της PUMA
9ος Διεθνής Μαραθώνιο Ρόδου: Ρεκόρ διαδρομής