Καλή παρουσία οι Έλληνες στο Βαλκανικό

Πολλά μετάλλια, νέα ατομικά ρεκόρ για τους δρομείς ημί/αντοχής όπως Μαρινάκου και Κοτίτσας αλλά και προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς

Αρκετά καλή ήταν η παρουσία των Ελλήνων αθλητών στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα στίβου που πραγματοποιήθηκε στο Σμεντέρεβο της Σερβίας.

Οι Έλληνες αθλητές συγκέντρωσαν συνολικά 20μετάλλια στους αγώνες που είχαν αρκετά υψηλό επίπεδο.

Μάλιστα, για πολλούς τα καλά πλασαρίσματα και οι επιδόσεις τους έδωσαν πολύτιμους βαθμούς για το ranking (το νέο σύστημα πρόκρισης) που μπορούν να τους στείλουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μεγάλο ρεκόρ η Μαρινάκου

Η Αναστασία Μαρινάκου συνέτριψε το ατομικό της ρεκόρ στα 5.000μ. και με 16:09.05 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Μάλιστα, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια που προπονείται με τον Σταύρο Καρρέ είχε πολλές δυνάμεις και στην τελική ευθεία κατάφερε να ανέβει στη δεύτερη θέση.

Το προηγούμενο ατομικό ρεκόρ της Μαρινάκου ήταν 16:34.98.

Ρεκόρ και ο Κοτίτσας

Νέο ατομικό ρεκόρ πέτυχε και ο Χρήστος Κοτίτσας στα 800μ. Ο νεαρός πρωταθλητής τερμάτισε σε 1:48.07 κάνοντας νέο ρεκόρ, επίδοση που του έδωσε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Για Ολυμπιακούς Πεσιρίδου, Σπανουδάκη, Αναγνωστοπούλου, Καραλής

Όπως αναφέραμε και νωρίτερα, η 1η θέση με μία καλή επίδοση έδωσαν πολύτιμους βαθμούς στο ranking για αρκετές περιπτώσεις.

Έτσι, η Ελισάβετ Πεσιρίδου στα 100μ. εμπόδια, η Ραφαέλα Σπανουδάκη στα 200μ. η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στη Δισκοβολία, και ο Εμμανουήλ Καραλής στο επί κοντώ που κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο έχουν πολλές πιθανότητες να πάρουν την πρόκριση για το Τόκιο.

Μεγάλο ρεκόρ η Γναφάκη

Νέο ατομικό ρεκόρ πέτυχε και η Χανιώτισσα Δήμητρα Γναφάκη, η οποία ήταν νικήτρια στα 400μ. με εμπόδια με 57.00.

Η επίδοση της μάλιστα αυτή είναι η 4η καλύτερη όλων των εποχών στη χώρα μας.

Τα υπόλοιπα χρυσά

Χρυσό πήραν ακόμα η Στέλλα Τζικανούλα στο έπταθλο, η Νικόλ Κυριακοπούλου στο επί κοντώ, η Ελίνα Τζένγκο στον ακοντισμό, ο Νίκος Ανδρικόπουλος στο τριπλούν και η ομάδα 4×100μ. των γυναικών.