Καραΐσκος και Ασημακοπούλου στο Πανελλήνιο Ημιμαραθώνιου

Ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθώνιου στο Κωπηλατοδρόμιο του Σχοινιά

Ο Παναγιώτης Καραΐσκος ήταν ο μεγάλος νικητής του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ημιμαραθώνιου στους άνδρες που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο του Σχινιά.

Ο αθλητής του Σταύρου Καρρέ έδειξε από την αρχή ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Μπήκε μπροστά και και σταδιακά ανέβασε το ρυθμό του σχηματίζοντας μία διαφορά που ολοένα και μεγάλωνε από τους αντιπάλους του τερματίζοντας τελικά σε 1:09:33.

Τα περάσματα του Καραΐσκου:

5χλμ. 16:38
10χλμ. 33:14 (16:36)
15χλμ. 49:43 (16:29)
20χλμ. 1:06:11 (16:28)
21,098χλμ. 1:09:33 (3:22)

Μοναδική απειλή ήταν ο Γιώργος Τάσσης, ο οποίος ήταν 2ος μέχρι και το 15ο χλμ. και μάλιστα αρκετά μπροστά από τους υπόλοιπους δρομείς, όμως τελικά δεν κατάφερε να συνεχίσει την προσπάθειά του και εγκατέλειψε.

Ακολούθησε στη δεύτερη θέση ο Γιάννης Ζερβάκης σε 1:10:54, ο οποίος ακολούθησε έξυπνη τακτική και κατάφερε στο τελευταίο 4ο του αγώνα να περάσει τον Χριστόφορο Μερούσης που έχασε αρκετό έδαφος στο τέλος για να τερματίσει 3ος σε 1:11:01, ενώ πιο πίσω τερμάτισαν ο Χαράλαμπος Πιτσώλης και ο Λάμπρος Μαλτέζος και ο Γιώργος Καλαπόδης κάτω από το 1:12.

Δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα

Στις γυναίκες, η Κατερίνα Ασημακοπούλου, η οποία προετοιμάζεται με την καθοδήγηση του Νίκου Πολιά, έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της, και επέβαλε το ρυθμό της από τα πρώτα χιλιόμετρα του αγώνα, αναλαμβάνοντας να οδηγήσει. Μαζί με τις Μανούσου και Καρακατσάνη είχαν σχηματίσει το πρωτοπόρο γκρουπ στα πρώτα 10χλμ.. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η Ασημακοπούλου, αρκετά πιο δυνατή άρχισε να ανεβάζει ρυθμό με αποτέλεσμα να δημιουργήσει μία διαφορά που όλο και μεγάλωνε.
Η Καρακατσάνη δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και λίγο πριν το 10ο χλμ. άρχισε να μένει πιο πίσω και στη συνέχεια εγκατέλειψε τον αγώνα, ενώ η Μανούσου συνέχισε χωρίς όμως να είναι σε θέση να απειλήσει την Ασημακοπούλου.

Η διαφορά όλο και μεγάλωνε με την Ασημακοπούλου να τερματίζει τελικά πρώτη σε 1:19:20, επίδοση που αποτελεί νέο ατομικό της ρεκόρ, επιστρέφοντας στην κορυφή μετά από τη 2η θέση που πήρε πέρσι στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου και έχοντας μία δεκαετή σχεδόν αποχή από τότε που πρωταγωνιστούσε στα 5.000 και 10.000 μέτρα.

Τα περάσματα της Ασημακοπούλου:

5χλμ. 19:29
10χλμ. 38:27 (18:58)
15χλμ. 57:00 (18:33)
20χλμ. 1:15:36 (18:36)
21,098χλμ. 1:19:20 (3:44)

Η Μοσχούλα Μανούσου κατέλαβε τη δεύτερη θέση σε 1:20:18, μία πολύ καλή επίδοση για τη νεαρή αθλήτρια που το πάλεψε και λίγους μήνες πριν ήταν και πάλι δεύτερη στο αγώνισμα των 10.000μ. με 36:38, ενώ τρίτη ήταν η Γιώτα Βλαχάκη που με 1:24:42, δείχνει να επιστρέφει σε καλές επιδόσεις προσπαθώντας να βρεθεί ξανά στην κατάσταση που την οδήγησε στους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο.

Ακολούθησαν η Ντενίζ Δημάκη, η Σόνια Τσεκίνη και η 20χρονη Κωνσταντίνα Μποσκοπούλου.