Αρκετοί Έλληνες δρομείς στο Ευρωπαϊκό της Ρώμης + Το πρόγραμμα

Επτά ακόμα δρομείς στην αιώνια πόλη μέσω ranking

Share

Αρχικά ήταν μόνο η Αναστασία Μαρινάκου που είχε εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου της Ρώμης στα 10.000μ., από τους δρομείς μεγάλων αποστάσεων.

Ωστόσο, μετά τις τελικές δηλώσεις και αρκετές ακυρώσεις από ξένους δρομείς προέκυψαν κι άλλες θέσεις για τους Έλληνες δρομείς από το σύστημα Universality Places, αλλά και από το ranking (κατάταξη με βάση τις επιδόσεις).

Έτσι, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα θα λάβουν μέρος και η Δάφνη Λαβασά στα 10.000μ., αθλήτρια που είχε χάσει το όριο πρόκρισης μόνο για μερικά εκατοστά του δευτερολέπτου.

Θα λάβουν μέρος ακόμα ο Κώστας Σταμούλης επίσης στα 10.000μ. χάρη, κυρίως, στην επίδοση που σημείωσε στην απόσταση πριν λίγες μέρες στο Λονδίνο, ο Μάριος Αναγνώστου και ο Νίκος Σταμούλης.

Ωστόσο, εκπροσώπηση όπως όλα δείχνουν θα έχουμε και στον Ημιμαραθώνιο (στο πρόγραμμα δεν υπάρχει Μαραθώνιος) χάρη στο σύστημα Universality Place καθώς δικαίωμα να λάβουν μέρος θα έχουν και σε αυτό το αγώνισμα τρεις άνδρες και τρεις γυναίκες.

Συγκεκριμένα, ο Νίκος Σταμούλης, μαζί με τους Παναγιώτη Καραΐσκο και Κώστα Σταμούλη, αλλά και την Γκλόρια Πριβιλέτζιο και την Γιώτα Βλαχάκη!

Μάλιστα και η Αναστασία Μαρινάκου θα έχει το δικαίωμα συμμετοχής στον Ημιμαραθώνιο εκτός από τα 10.000μ.

Στόχος της Ευρωπαϊκής ομοσπονδίας είναι όλες οι χώρες-μέλη να είχαν τριπλή εκπροσώπηση σε αυτό το αγώνισμα.

Έτσι, οι Έλληνες δρομείς θα έχουν την τύχη για μία σημαντική αγωνιστική ευκαιρία στους αγώνες που θα γίνουν από τις 7 έως τις 12 Ιουνίου στην αιώνια πόλη.

Η συμμετοχή στη διοργάνωση εξασφαλίζεται μέσω της επίτευξης του ορίου ή μέσω ranking όπου ένας συγκεκριμένος αριθμός αθλητών και αθλητριών επιλέγονται να συμμετάσχουν ανά αγώνισμα. Ωστόσο, σε μερικές περιπτώσεις και για χώρες με μικρές συμμετοχές υπάρχει και το Universality Places όπως στην περίπτωση ορισμένων Ελλήνων.

Λόγω του ότι πολλοί ξένοι αθλητές και αθλήτριες στοχεύουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες αποφάσισαν να μην λάβουν μέρος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με αποτέλεσμα να ανοίξουν θέσεις.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της διοργάνωσης:

Πέμπτη 6 Ιουνίου – Ημέρα 0
15.30 Σφαιροβολία (Γ) Προκριματικός Α’ Γκρουπ
16.45 Σφαιροβολία (Γ) Προκριματικός Β’ Γκρουπ
18.10 Σφαιροβολία (Α) Προκριματικός Α’ Γκρουπ
19.25 Σφαιροβολία (Α) Προκριματικός Β’ Γκρουπ

Παρασκευή 7 Ιουνίου – Ημέρα 1
10.35 Δισκοβολία (Α) Προκριματικός Α’ Γκρουπ
10.40 100 μ. εμπ. (Γ) Έπταθλο
11.10 100 μ. εμπ. (Γ) Προκριματικός
11.40 110 μ. Εμπ. (Α) Προκριματικός 
11.55 Δισκοβολία (Α) Προκριματικός Β’ Γκρουπ
12.05 Ύψος (Γ) Έπταθλο 
12.10 Τριπλούν (Γ) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ
12.45 1500 μ. (Γ) Προκριματικός
13.15 Δισκοβολία (Γ) Προκριματικός Α’ Γκρουπ
13.20 800 μ. (Α) Προκριματικός
13.55 Μήκος (Α) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ
14.05 3000 μ. στιπλ (Γ) Προκριματικός 
14.35 Δισκοβολία (Γ) Προκριματικός Β’ Γκρουπ

Απόγευμα
19.35 20 χλμ. Βάδην (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
19.40 Σφαιροβολία (Γ) Έπταθλο 
20.55 Σφαιροβολία (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
21.30 Ύψος (Γ) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ
22.02 Δισκοβολία (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.10 100 μ. (Α) Προκριματικός
22.33 Σφαιροβολία (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.45 200 μ. (Γ) Έπταθλο 
23.20 4Χ400 μ. Μικτή ΤΕΛΙΚΟΣ
23.40 5.000 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

Σάββατο 8 Ιουνίου – Ημέρα 2
11.05 Σφυροβολία (Α) Προκριματικός Α’ Γκρουπ
11.10 3.000 μ. στιπλ (Α) Προκριματικός 
11.40 Επί Κοντώ (Γ) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ 
11.50 100 μ. (Γ) Προκριματικός
12.30 Σφυροβολία (Α) Προκριματικός Β’ Γκρουπ
12.45 400 μ. (Α) Προκριματικός
13.10 Μήκος (Γ) Έπταθλο
13.20 400 μ. (Γ) Προκριματικός 

Απόγευμα
19.00 20 χλμ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
19.20 Ακοντισμός (Γ) Έπταθλο Α’ Γκρουπ
20.35 Ακοντισμός (Γ) Έπταθλο Β’ Γκρουπ
20.50 800 μ. (Α) Ημιτελικός
21.10 100 μ. εμπ. (Γ) Ημιτελικός 
21.35 Μήκος (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
21.40 110 μ. εμπ. (Α) Ημιτελικός
22.10 100 μ. (Α) Ημιτελικός 
22.35 Δισκοβολία (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.41 800 μ. (Γ) Έπταθλο
23.05 100 μ. εμπ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
23.16 110 μ. εμπ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
23.26 5000 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
23.53 100 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

Κυριακή 9 Ιουνίου – Ημέρα 3
10.00 Ημιμαραθώνιος (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
10.30 Ημιμαραθώνιος (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
11.05 Σφυροβολία (Γ) Προκριματικός Α’ Γκρουπ
11.45 Τριπλπούν (Α) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ
12.30 Σφυροβολία (Γ) Προκριματικός Β’ Γκρουπ
12.35 Ύψος (Α) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ
12.50 200 μ. (Α) Προκριματικός
13.40 400 μ. εμπ. (Γ) Προκριματικός 
14.20 400 μ. εμπ. (Α) Προκριματικός

Απόγευμα
21.05 400 μ. (Γ) Ημιτελικός
21.30 Ύψος (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
21.38 400 μ. (Α) Ημιτελικός
22.05 100 μ. (Γ) Ημιτελικός
22.11 Σφυροβολία (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.21 Τριπλούν (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.35 200 μ. (Α) Ημιτελικός
23.04 3000 μ. στιπλ (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
23.27 800 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
23.36 1500 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
23.53 100 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ 

Δευτέρα 10 Ιουνίου – Ημέρα 4
11.05 100 μ. (Α) Δέκαθλο
11.18 Επί Κοντώ (Α) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ
11.25 Ακοντισμός (Γ) Προκριματικός Α’ Γκρουπ
11.35 200 μ. (Γ) Προκριματικός
12.05 Μήκος (Α) Δέκαθλο
12.20 1500 μ. (Α) Προκριματικός 
12.45 Ακοντισμός (Γ) Προκριματικός Β’ Γκρουπ
12.50 800 μ. (Γ) Προκριματικός
13.40 400 μ. εμπ. (Α) Ημιτελικός
14.05 Σφαιροβολία (Α) Δέκαθλο 
14.15 400 μ. εμπ. (Γ) Ημιτελικός

Απόγευμα
20.30 Ύψος (Α) Δέκαθλο
21.15 Επί Κοντώ (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.05 200 μ. (Γ) Ημιτελικός
22.33 Σφυροβολία (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.40 400 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.50 400 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
23.00 3000 μ. στιπλ (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
23.20 400 μ. (Α) Δέκαθλο 
23.50 200 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ

Τρίτη 11 Ιουνίου – Ημέρα 5
10.35 110 μ. εμπ. (Α) Δέκαθλο
11.10 800 μ. (Γ) Ημιτελικός
11.30 Δισκοβολία (Α) Δέκαθλο
11.35 Μήκος (Γ) Προκριματικός Α’-Β’ Γκρουπ
11.45 4Χ400 μ. (Α) Προκριματικός
12.15 4Χ400 μ. (Γ) Προκριματικός 
12.35 Δισκοβολία (Α) Προκριματικός Β’ Γκρουπ
12.55 Επί Κοντώ (Α) Δέκαθλο Α’ Γκρουπ
13.00 4Χ100 μ. (Α) Προκριματικός
13.30 4Χ100 μ. (Γ) Προκριματικός 
14.00 Ακοντισμός (Α) Προκριματικός Α’ Γκρουπ
14.10 Επί Κοντώ (Α) Δέκαθλο Β’ Γκρουπ
15.25 Ακοντισμός (Α) Προκριματικός Β’ Γκρουπ

Απόγευμα
20.05 Ακοντισμός (Α) Δέκαθλο Α’ Γκρουπ
20.50 10.000 μ. (Γ) Β’ σειρά 
21.15 Ακοντισμός (Α) Δέκαθλο Β’ Γκρουπ
21.35 Ύψος (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
21.55 Τριπλούν (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.05 400 μ. Εμπ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.18 400 μ. Εμπ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.30 10.000 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.36 Ακοντισμός (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
23.25 1500 μ. (Α) Δέκαθλο
23.53 200 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ

Τετάρτη 12 Ιουνίου – Ημέρα 6
21.12 10.000 μ. (Α) Β’ σειρά 
21.20 Επί Κοντώ (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
21.28 Ακοντισμός (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
21.54 Μήκος (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.06 4Χ400 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.19 4Χ400 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.31 800 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
22.44 10.000 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
23.26 1500 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
23.38 4Χ100 μ. (Γ) ΤΕΛΙΚΟΣ
23.50 4Χ100 μ. (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ 

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
16η η Μαρινάκου, 24η η Λαβασά στα 10.000μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα - 6η η Τζένγκο, 8η η Εμμανουηλίδου
Δείτε τι έγινε στο απογευματινό πρόγραμμα της Τρίτης
Την Κυριακή 30 Ιουνίου ο 8ος Ημιμαραθώνιος Άνω Δολιανών
Αναλυτικές πληροφορίες για τον αγώνα
Under Armour στη Γλυφάδα
Ένα ξεχωριστό event για το πιο σύγχρονο κατάστημα της εταιρίας στην Ευρώπη
Back to Top
runnermagazine.gr
CLOSE
Μετάβαση στο περιεχόμενο