Χαμός στο Λονδίνο στις γυναίκες – Φοβερός Bekele με νέο ρεκόρ + Οι Έλληνες

Δείτε τι έγινε στον TCS London Marathon

Ο Μαραθώνιος του Λονδίνου TCS London Marathon ήταν και φέτος εντυπωσιακός τόσο για τους ελίτ όσο και για τους χιλιάδες δρομείς που έτρεξαν στους δρόμους της βρετανικής πρωτεύουσας.

Ειδικά στις γυναίκες έγινε ένας σπουδαίος αγώνας, ίσως ο πιο γρήγορος στην ιστορία για την πρώτη δεκάδα! Μεγάλη νικήτρια ήταν η Peres Jepchirchir με 2:16:16 κερδίζοντας την κάτοχο του παγκόσμιου ρεκόρ, Assefa Tigst που ακολούθησε 2:16:23, ενώ τρίτη ήταν η Jocyline Jepkosgei με 2:16:24 ακριβώς πιο πίσω.

Στο 2:16 ήταν και η τέταρτη, η Megertu Alemu (2:16:34), ενώ η πρώην κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ, Brigid Kosgei ήταν πέμπτη με 2:19:02. Η έκτη θέση έκλεισε στο 2:19:31από την Sheila Kipkurui, και η δεκάδα στο 2:25:03.

H εμφάνιση της Jepchirchir και η νίκη απέναντι σε σπουδαίες δρομείς, και, κυρίως, στην κάτοχο του παγκόσμιου ρεκόρ, είναι ιδιαίτερα πειστική εν όψει Ολυμπιακών Αγώνων, ενώ αποτελεί και νέο Παγκόσμιο ρεκόρ για αγώνα μόνο για γυναίκες!

Munayo τη νίκη, Bekele το ρεκόρ!

Στους άνδρες νικητής ήταν ο Κενυάτης Alexander Munayo με 2:04:01 κερδίζοντας για λίγο τον απίστευτο Kenenisa Bekele που στα 41 του σημείωσε 2:04:15 που αποτελεί και νέο Παγκόσμιο ρεκόρ για την ηλικιακή του κατηγορία, με το προηγούμενο να είναι πάλι δικό του από τον περασμένο Δεκέμβριο με 2:04:19!

Μεγάλη έκπληξη ήταν η τρίτη θέση του Emile Cairess με 2:06:46 για την Μ. Βρετανία.

Δείτε τα αποτελέσματα

Στον αγώνα είχαμε και φέτος πολλές ελληνικές συμμετοχές. Ακολουθούν οι επιδόσεις τους: