Καλές επιδόσεις στον Ημί της Νέας Υόρκης – Οι Έλληνες

Δείτε τις επιδόσεις των νικητών και των Ελλήνων

Η Karoline Bjerkeli Grøvdal και ο Abel Kipchumba ήταν οι μεγάλοι νικητές του Ημιμαραθώνιου της Νέας Υόρκης, United Airlines NYC Half την περασμένη Κυριακή 17 Μαρτίου.

Η Νορβηγίδα έδειξε ότι είναι εξαιρετική και στο δρόμο, πέρα από το στίβο αλλά και τον ανώμαλο δρόμο, και με 1:09:09 έγινε η πρώτη Ευρωπαία που κερδίζει τον εν λόγω αγώνα, μετά το 2010 και την Βρετανίδα Mara Yamauchi.

Μάλιστα, άφησε πίσω της δύο πολύ αξιόλογες Κενυάτισσες δρομείς, την Gladys Chepkurui με 1:09:27 και την Edna Kiplagat με 1:09:46, ενώ oι τρεις τους ήταν οι μοναδικές που κατέβηκαν το φράγμα του 1:10.

Στον αγώνα μετείχε και η παλιά πρωταθλήτρια των 1.500μ., Jenny Simpson, που ήταν έκτη με 1:12:06, αλλά και η Βρετανίδα Cally Thackery με 1:12:09 στην έβδομη θέση, αθλήτρια που είναι γνωστή στη χώρα μας, καθώς είχε κερδίσει τον Ημιμαραθώνιο της Πάτρας το 2023.

Στους άνδρες ο Abel Kipchumba από την Κένυα ήταν ο νικητής με 1:00:25 με τους Zouhair Talbi από το Μαρόκο και Yemane Hailesalassie να ακολουθούν με 1:00:41 και 1:01:37 αντίστοιχα. Μάλιστα και ο τέταρτος, ο Αμερικάνος Hilary Bor σημείωσε τον ίδιο χρόνο με τον τρίτο αθλητή στο ντεμπούτο του στην απόσταση.

Στον αγώνα έλαβε μέρος και ο Kenenisa Bekele, ο οποίος όμως δεν πρωταγωνίστησε, όπως αναμενόταν και με 1:03:59 κατέλαβε την έβδομη θέση.

Στον ξακουστό αγώνα έλαβαν μέρος 27.802 δρομείς (!), ενώ 30 ακόμα συμμετείχαν με χειρήλατα, είτε με αμαξίδια. Και φυσικά, δεν έλειψαν δρομείς από την Ελλάδα που πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού. Δείτε τις επιδόσεις τους: