Νικητής ο Καραΐσκος στο 10άρι στα Τίρανα – Οι Έλληνες στον Tirana Marathon 2023

Δείτε όλες τις επιδόσεις

Ο Μαραθώνιος των Τιράνων, Tirana Marathon 2023 πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 22 Οκτωβρίου στη γειτονική χώρα και πολλοί ήταν οι Έλληνες δρομείς που έλαβαν μέρος σε κάποιον από τους αγώνες του προγράμματος.

Μάλιστα, ο Παναγιώτης Καραΐσκος ήταν ο νικητής στο αγώνισμα των 10χλμ. με 31:49 κερδίζοντας και το χρηματικό έπαθλο των 800 ευρώ.

Πολύ καλή παρουσία, όμως είχαν και ο Γιώργος Μίνο με τον συναθλητή του στο γκρουπ του Σταύρου Καρρέ, Κυριάκος Μπέης. Ο Μίνο τερμάτισε στην τέταρτη θέση σε 1:09:42, ενώ ο Μπέης ακολούθησε σε 1:09:59. Και οι δύο δρομείς θα λάβουν μέρος στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας (και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα) και έδειξαν σε καλή κατάσταση.

Στον Μαραθώνιο αγωνίστηκε όμως και η Σόνια Τσεκίνη που ήταν τρίτη σε 2:51:10!

Νικητής του Μαραθώνιου ήταν ο Κενυάτης Ezekiel Kipkorir σε 2:18:32, ενώ πρώτη γυναίκα ήταν η Nataliia Semenovych σε 2:47:41..

Στον Ημιμαραθώνιο στην πρώτη θέση τερμάτισε ένας ακόμα Κενυάτης, ο Hillary Kiptum σε 1:04:32 και πρώτη γυναίκα ήταν η κορυφαία Αλβανίδα δρομέας και παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 3.000μ. στιπλ, Λουίζα Γκέκα σε 1:13:34.

Τέλος, στα 10χλμ. πρώτη γυναίκα ήταν η Gresa Bakraci σε 36:00.