Οι Έλληνες στον Μαραθώνιο της Κοπεγχάγης

Δείτε τις επιδόσεις τους

Ο Μαραθώνιος της Κοπεγχάγης πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 14 Μαΐου με αρκετές συμμετοχές από δρομείς απ’ όλο τον κόσμο και αρκετά ζεστό καιρό για τα δεδομένα της πόλης, με τη θερμοκρασία να ξεπερνά αρκετά τους 20 βαθμούς, δυσκολεύοντας αρκετά τις προσπάθεις των 10.793 δρομέων που ξεκίνησαν τον αγώνα.

Οι Έλληνες δρομείς δεν έλειψαν, βέβαια, ούτε από τον Copenhagen Marathon. Μάλιστα είχαμε και καλές σχετικά επιδόσεις από τον Κωνσταντίνο Αθανάσιo Παπαγόρα που τερμάτισε σε 2:52:27 και την Κατερίνα Ασημακοπούλου που ήταν η πιο γρήγορη Ελληνίδα με 3:02:37.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, συμμετείχε τελείως προπονητικά στον αγώνα, αφού δεν έχει καν ξεκινήσει την προετοιμασία της για την περίοδο του φθινοπώρου. Έτσι, δύο μόλις εβδομάδες μετά τον μαραθώνιο της Ρόδου, όπου είχε σημειώσει επίδοση 3:10:09, έκανε άλλο ένα long run σε χρόνο 3:02:37 αποκομίζοντας χρήσιμες εμπειρίες και δεδομένα για την μετέπειτα πορεία της.

Στον αγώνα συμμετείχαν αρκετοί δρομείς και της δρομικής ομάδας των Polias Runners που ταξίδεψαν ομαδικά στην δανέζικη πρωτεύουσα και έζησαν μία ξεχωριστή εμπειρία αγώνα.

Νικητές στον αγώνα αναδείχθηκαν ο Κενυάτης Solomon Kirwa σε 2:09:12 και η συμπατριώτισσά του Rodah Tanui σε 2:23:14, η οποία βελτίωσε κατά 56” το ρεκόρ διαδρομής, αυξάνοντας έτσι κατά 3.000€ το έπαθλο του αγώνα για την νίκη που ήταν 6.000€.

Στον αγώνα τερμάτισαν τελικά 10.236 δρομείς, 2611 γυναίκες (25,5%) και 7625 άντρες (74,5%), ενώ εγκατέλειψαν 557, ποσοστό 5.2% αρκετά υψηλό για την ευκολία της διαδρομής, γεγονός που δείνει το πόσο δυσκόλεψαν οι καιρικές συνθήκες την προσπάθεια των δρομέων.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα των Ελλήνων δρομέων.