Μαραθώνιος και ελληνικές συμμετοχές στο Βουκουρέστι

Δείτε τι έγινε στον Bucharest Marathon

Ο Μαραθώνιος του Βουκουρεστίου, Bucharest Marathon, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 13 Οκτωβρίου με τις συμμετοχές να προσεγγίζουν τις 1.000 μόνο στα 42.195μ., ενώ έγιναν και αγώνες Ημιμαραθώνιου, 10χλμ. αλλά και σκυταλοδρομίας.

Νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης Hosea Kipkemboi σε 2:10:51, ενώ πρώτη γυναίκα ήταν η συμπατριώτισσά του Sophia Chesir σε 2:33:36 κατακτώντας την έκτη θέση στο σύνολο.

Οι Έλληνες έδωσαν και σε αυτόν τον αγώνα το παρών με αρκετούς τερματισμούς. Μάλιστα στον Μαραθώνιο συμμετείχε και ο Δήμος Μαγγίνας που τερμάτισε σε 2:39:10.

MERKOURIS ANASTASIOS 4:53:59

Ελληνικές συμμετοχές είχαμε και στον Ημιμαραθώνιο με τον Βάιο Κατσαρό να τερματίζει σε 1:27:15, τον Απόστολο Κυριαζή σε 1:42:26 και τον Σπύρο Σπυρόπουλο σε 2:27:59. Στη συγκεκριμένη απόσταση τερμάτισαν περισσότεροι από 2.000 δρομείς.