O Oulkis Zaid νικητής στον Όλυμπο, 4ος ο Σελέτης! – 1η η Desco

Οι νικητές του φετινού Olympus Marathon

Ο Ισπανός Αit Malek Oulkis Zaid ήταν ο μεγάλος νικητής του φετινού Olympus Marathon τερματίζοντας σε 4:31:47! Αυτή είναι και η πρώτη του νίκη στο βουνό των θεών με μία σπουδαία επίδοση που είναι η δεύτερη καλύτερη όλων των εποχών.

Ακολούθησε ο Βούλγαρος Kiril Nikolov σε 4:32:31, ενώ τρίτος ήταν ο Aurell Pere με 4:34:52, επίσης από την Ισπανία.

Στην τέταρτη θέση και πρώτος Έλληνας ήταν ο Δημήτρης Σελέτης σε 4:36:05 που είναι η καλύτερη επίδοση Έλληνα αθλητή στον Όλυμπο! Ο Σελέτης έχει σταθερά ανοδική πορεία, ενώ πέρυσι είχε τρέξει και πάλι στον Olympus Marathon σε 4:40:15.
Φώτης Ζησιμόπουλος και Αθανάσιος Παγουνάδης συμπλήρωσαν την τριάδα των Ελλήνων με 4:45:46 και 4:45:57 αντίστοιχα.

Ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο του αφού πολύ νωρίς, περίπου στο 5οχλμ. εγκατέλειψε τον αγώνα λόγω ενοχλήσεων.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Elisa Desco. H αθλήτρια από την Ιταλία με 5:14:18 πέτυχε ρεκόρ διαδρομής αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Ολλανδέζα, και νικήτρια το 2017, Ragna Debats που τερμάτισε σε 5:15:54. Στην τρίτη θέση ακολούθησε η Anne-Lise Rousset Seguret από τη Γαλλία με 5:20:04.
Από ελληνικής πλευρά πρώτη τερμάτισε η Δήμητρα Μπίκα με 5:32:34.

Olympus Ultra
Στον μεγάλο αγώνα του προγράμματος, τον Olympus Ultra, την πρώτη θέση κατέκτησε ο Ισπανός Albert Herrero με 10:48:36. Στη δεύτερη θέση, και πρώτος Έλληνας, ακολούθησε ο Ευάγγελος Κουκούλης με 11:14:34, ενώ τρίτος ήταν ο Ρώσος Yakov Frenklakh με 11:26:53.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Jo Meek από τη Βρετανία με 14:09:40, με τη Δήμητρα Χαϊροπούλου να συνεχίζει στη δεύτερη θέση, και πρώτη για την Ελλάδα, με 15:34:12. Το νικητήριο βάθρο συμπλήρωσε η Dragana Cejovic με 15:39:37.