Obiri και Lemma θριάμβευσαν στην Βοστόνη!

Καλές επιδόσεις, ωραίοι αγώνες

Η Hellen Obiri και ο Sisay Lemma ήταν οι μεγάλοι νικητές του 128ου Μαραθώνιου της Βοστόνης το απόγευμα της Δευτέρας 15 Απριλίου!

Ο 33χρονος Αιθίοπας μπορεί το 2022 να εγκατέλειψε στην Βοστόνη και το 2019 να είχε τερματίσει μόλις… 30ος, όμως αυτή τη φορά έφτασε στη μεγάλη νίκη σε 2:06:17 που είναι και η 10η καλύτερη επίδοση που έχει σημειωθεί ποτέ στον αγώνα.

Ο Lemma διανύει μία εξαιρετική περίοδο αφού τον περασμένο Δεκέμβριο είχε κερδίσει και στον Μαραθώνιο της Βαλένθια και μάλιστα με νέο προσωπικό ρεκόρ, 2:01:48.

Ακολούθησαν ο συμπατριώτης του Mohamed Esa σε 2:06:58, ενώ ο περσινός νικητής, Evans Chebet, ήταν τρίτος με 2:07:22.

Πρώτος Αμερικάνος ήταν ο C.J. Albertson σε 2:09:53 στην έβδομη θέση του συνόλου.

Στις γυναίκες η Hellen Obiri αν και είχε να αντιμετωπίσει κορυφαίες δρομείς και είχε μόλις την 17η επίδοση, κατάφερε να κάνει το back to back επαναλαμβάνοντας την περσινή της επιτυχία.

Ο χρόνος της ήταν 2:22:37, λίγο μπροστά από τον Sharon Lokedi (2:22:45) και την αγέραστη Edna Kiplagat που ήταν τρίτη με 2:23:21.

Στον αγώνα (που είναι ακόμα σε εξέλιξη) πήραν εκκίνηση αρκετοί Έλληνες δρομείς και σύντομα θα έχουμε τις επιδόσεις τους

ΣΔΥΑ: Ημερήσια εκδρομή στα Δολιανά