Δυνατές κούρσες στον Daegu International Marathon

Δείτε τις επιδόσεις των πρώτων δρομέων

H 1η Απριλίου ήταν μέρα μαραθωνίου για το μακρινό Νταεγού της Κορέας που διοργάνωσε τον δικό της αγώνα, Daegu International Marathon, ο οποίος μάλιστα διατηρεί την ασημένια ετικέτα της IAAF.

Νικητές του αγώνα οι Κενυάτες Abraham Kiptum και Janet Rono σε άνδρες και γυναίκες μετά από δυνατές κούρσες με έντονο συναγωνισμό.

Ο Kiptum μάλιστα που τερμάτισε σε 2:06:29, 6 μόλις δευτερόλεπτα μπροστά από τον συμπατριώτη του Evans Korir, σημείωσε νέο ρεκόρ διαδρομής για 22 δευτερόλεπτα. Συνολικά 5 δρομείς τερμάτισαν κάτω από το 2:10 με τον Μαροκινό El Mahjoub Dazza να είναι ο 5ος σε 2:08:33.

Στις γυναίκες, η κούρσα αναλογικά ήταν πιο αργή με την Rono να τερματίζει σε 2:28:01, 16 δευτερόλεπτα μπροστά από την Κορεάτισσα Ahn Seul-Ki, η οποία ξεσήκωσε τους συμπατριώτες της.

Στον αγώνα συμμετείχαν αρκετές χιλιάδες δρομέων από την Κορέα αλλά και άλλες ασιατικές χώρες αλλά και την Ευρώπη.