Αποτελέσματα από τον Ιπποκράτειο

Με τη συμμετοχή πάνω από 250 δρομέων από τη Θεσσαλία και όχι μόνο πραγματοποιήθηκε στη Λάρισα την περασμένη Κυριακή 12 Μαΐου ο 4ος Ιπποκράτειος αγώνας δρόμου. Δείτε τα αποτελέσματα και πληροφορίες από τον αγώνα.

4ος Ιπποκράτειος Αγώνας Δρόμου 10 χλμ.

Η απόσταση του αγώνα ήταν 10 χλμ. και η εκκίνηση δόθηκε στην περιοχή του Αλκαζάρ και η διαδρομή περιελάμβανε 7 χλμ. στην άσφαλτο και 3 χλμ. σε χωματόδρομο ενώ ένα μεγάλο κομμάτι της ήταν πλάι στην κοίτη του Πηνειού.

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μάλαι με χρόνο 33:51 με τους Νίκο Τσικούρα και Νίκο Μπάκο να ακολουθούν και οι τρεις από σωματεία και συλλόγους δρομέων της Θεσσαλίας.

Πρώτη γυναίκα αναδείχθηκε η Αθανασία Φίλιου από τα Τρίκαλα που τερμάτισε σε 43:16 με τις Αναστασία Μυλωνία, παλιά πρωταθλήτρια των 800 μ. και Άννη Αλατά να ακολουθούν.

Συνολικά, στον αγώνα τερμάτισαν 265 δρομείς, 233 άνδρες και μόλις 32 γυναίκες.

Ενημέρωση διοργανωτών:

Με εξαιρετική επιτυχία ο Ιπποκράτειος Δρόμος στη Λάρισα
Ξεπερνώντας κάθε προσδοκία σε συμμετοχές διεξήχθη στις 12 Μαΐου το πρωί στη Λάρισα ο 4ος Ιπποκράτειος δρόμος 10 χιλ. Ο καθιερωμένος αγώνας διοργανώθηκε από τον σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Λάρισας και αποτέλεσε και φέτος μια πραγματική γιορτή του Λαικού Μαζικού Αθλητισμού. Ενώ επιβεβαίωσε ότι είναι ένας από τους καλύτερους αγώνες 10 χλμ στην Ελλάδα. Ο αγώνας ο οποίος ήταν υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Θεσσαλίας ξεκίνησε στις 9.30 το πρωί με εκκίνηση και τερματισμό σε νέα διαδρομή στην κοίτη του ποταμού Πηνειού.
Οι συμμετοχές ήταν περίπου 300 δρομείς άνδρες και γυναίκες κάθε ηλικίας από 15 ετών ο νεαρότερος μέχρι 77 ο γηραιότερος ενώ φέτος για πρώτη φορά πραγματοποιήθηκε και αγώνας δρόμου 1000 μέτρων για παιδιά με τις συμμετοχές να αγγίζουν τα 50 παιδάκια, περίπου.
Ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Νομού Λάρισας θέλει να ευχαριστήσει τους χορηγούς του αγώνα, BrunoCoffeeStores και Χαλάτσης Πυρόσβεση Μέσα Ατομικής Προστασίας.
Όλοι οι αθλητές που τερμάτισαν έλαβαν αναμνηστικό μετάλλιο ενώ οι 25 πρώτοι αθλητές που τερμάτισαν έλαβαν ως δώρο ένα συλλεκτικό τεχνικό μπλουζάκι.
Νικητής του αγώνα ήταν ο Μαλάι Δημήτρης του ΣΔΥ Καρδίτσας με τους Τσικούρα Νίκο και Μπάκο Νίκο να ακολουθούν και νικήτρια του αγώνα η Φίλιου Αθανασία του ΓΣ Τρικάλων με τις Μυλωνά Αναστασία και Αλατά Άννη να ακολουθούν.

Αποτελέσματα

Α/Α Α/Α ΦΥΛΟ ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΧΡΟΝΟΣ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΑΘ.ΧΡΟΝΟΣ 0-5 ΧΛΜ 5 -10 ΧΛΜ. ΣΥΛΛΟΓΟΣ/ΟΜΑΔΑ
1 1 ΜΑΛΑΪ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 0:33:51 0:33:50 0:17:11 0:16:39 Σ.Δ.Υ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
2 2 ΤΣΙΚΟΥΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 0:34:15 0:34:15 0:17:17 0:16:58 Γ.Σ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
3 3 ΜΠΑΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 0:35:37 0:35:37 0:17:44 0:17:53 Σ.Δ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ
4 4 ΠΑΛΟΥΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 0:36:42 0:36:41 0:17:47 0:18:54 Σ.Δ.Υ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
5 5 ΚΑΚΑΕΣ ΒΑΪΟΣ 0:36:44 0:36:44 0:18:52 0:17:51
6 6 ΚΑΣΣΙΑΡΑΣ ΝΙΚΟΣ 0:36:47 0:36:45 0:18:56 0:17:49 SKIATHOS VILLA FREIDERIKI.GR
7 7 ΜΟΥΣΙΑΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 0:36:47 0:36:47 0:18:20 0:18:27
8 8 ΠΟΥΡΝΑΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 0:37:09 0:37:06 0:18:35 0:18:31