Ψηλά με την… πρώτη στην Εορδαία!

Τι κι αν ήταν η πρώτη διοργάνωση, ο κόσμος αγκάλιασε τον Εορδαϊκό ημιμαραθώνιο και τον τίμησε με τη συμμετοχή του δημιουργώντας την ανάγκη για τη συνέχισή του στο μέλλον. Πάνω από 200 δρομείς έλαβαν μέρος και απόλαυσαν τις διαδρομές του ημιμαραθωνίου αλλά και των 8 χλμ. Μεγάλος νικητής στον ημιμαραθώνιο αναδείχθηκε ο Κοσμάς Πλακέτας με 1:25:22 ενώ στα 8 χλμ. πρώτος ήταν ο Νίκος Μπάκος. Δείτε όλα τα αποτελέσματα.

1ος Εορδαϊκός Ημιμαραθώνιος και αγώνας 8 χλμ.
Με την πρώτη πήγε ψηλά η Εορδαία

Τι κι αν ήταν η πρώτη διοργάνωση, ο κόσμος αγκάλιασε τον Εορδαϊκό ημιμαραθώνιο και τον τίμησε με τη συμμετοχή του δημιουργώντας την ανάγκη για τη συνέχισή του στο μέλλον. Πάνω από 200 δρομείς έλαβαν μέρος στον αγώνα του ημιμαραθωνίου αλλά και στον μικρότερο των 8 χλμ. που διοργάνωσε ο Σύλλογος Δρομέων Οδοιπόρων Εορδαίας σε συνεργασία με το Δήμο Εορδαίας στην Πτολεμαΐδα στο πλαίσιο των 100 χρόνων από την απελευθέρωση της περιοχής από τους Τούρκους.

Νικητής του ημιμαραθωνίου που ξεκίνησε από το χωριό Φούφα για να τερματίσει στη μακεδονική πόλη αναδείχθηκε ο Κοσμάς Πλακέτας του Σ.Δ.Ο Εορδαίας με 1:25:22 που πήρε μία άνετη και καθαρή νίκη. Δεύτερος ήταν ο Κωνσταντίνος Κουτσζιακουσίδης του Σ.Δ.Υ Καβάλας με 1:29:01 ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Μανωλάς με 1:29:09΄επίσης του Σ.Δ.Ο.Ε.

Στις γυναίκες, η Κατερίνα Αλεξίου από τα Τρίκαλα που κατέλαβε την 64η θέση επί συνόλου με 1:52:23 ήταν πρώτη ενώ ακολούθησαν η Κατερίνα Βελισσαράκου με 2:12:06 και η Ματίνα Ψαρουδάκη-Ξυνού με 2:27:30.

178 δρομείς τερμάτισαν τον ημιμαραθώνιο αριθμός αρκετά μεγάλος δεδομένου ότι ήταν η πρώτη διοργάνωση του συγκεκριμένου αγώνα.

Στον αγώνα των 8 χλμ. τώρα όπου τερμάτισαν 78 ακόμα δρομείς, πρώτος ήταν ο Νίκος Μπάκος με 29:23, δεύτερος ο Παναγιώτης Καλδέλλης του ΦΣΚΑ Κοζάνης με 31:20 και τρίτος ο Κωνσταντίνος Μαμαλίγκας με 33:47.

Η Μέλη Ιωσηφίδου με χρόνο 42:40 ήταν η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε και την ακολούθησαν η Κατερίνα Γρηγοριάδου με 43:22 και η Ευγενία Δήμου με 45:30.

17ος Λαϊκός Αγώνας Δρόμου στη μνήμη Χαριλάου Γεωργάτσωνα
10-1-2016: Ο ΑΠΣ Απόλλων Δυτ. Αττικής διοργανώνει για άλλη μία χρονιά τον 17ο Λαϊκό Αγώνα Δρόμου στο Άλσος Δαφνίου.
31-5-2015: Ο Οργανισμός Πολιτιστικών Αθλητικών Κοινωνικών Δράσεων Αλοννήσου προκηρύσσει τον Alonissos Challenge 2015 που θα πραγματοποιηθεί στις 31 Μαΐου.
Μοναδικές στιγμές αθλητισμού στις Σπέτσες
Το διήμερο 13 και 14 Οκτωβρίου, θα γραφτεί με χρυσά γράμματα στην ιστορία των Σπετσών, καθώς το πανέμορφο νησί του Σαρωνικού φιλοξένησε ένα μοναδικό αθλητικό γεγονός με τη συμμετοχή χιλιάδων αθλούμενων. Nικητές του “μεγάλου αγώνα”, όπως και πέρσι ο Γιάννης Παπαδόπουλος και η Λουκία Λουκοπούλου. Πρώτος στα 5 χλμ. και φέτος ο Κώστας Νακόπουλος και η Χριστούλα Αγκάτα. Δείτε όλα τα αποτελέσματα του αγώνα των 5 και των 26 χλμ.