Χρύσανθος Ακριτίδης και Ειρήνη Γιώτη νικητές στο Βέρμιο

Tην Κυριακή 26 Αυγούστου και με τη θερμοκρασία να έχει χτυπήσει κόκκινο πραγματοποιήθηκε ο 1ος Ημιμαθαρώνιος Βερμίου στα 3-5 Πηγάδια Νάουσας. Δείτε τα αποτελέσματα.

Ο 1ος  ημιμαραθώνιος Βερμίου, που συνδιοργάνωσαν οι Σ.Ε.Β.Α.Σ. Νάουσας και Έδεσσας, έγινε με επιτυχία την Κυριακή 26 Aυγούστου. Με εκκίνηση το χιονοδρομικό κέντρο 3-5 Πηγάδια στα 1450 μ. και διαδρομή 21 χλμ  περνώντας από το χωριό Άνω Γραμματικό τερμάτισε στον τουριστικό οικισμό Άγιος Παύλος (Κουτσούφλιανη).

Στον αγώνα είχαν δηλώσει συμμετοχή πάνω από 100 αθλητές οι 84 από τους οποίους έλαβαν τελικά εκκίνηση, αριθμός σημαντικός παρά το γεγονός ότι η Κυριακή 26 Αυγούστου ήταν ημέρα καύσωνα.
Βέβαια, το υψόμετρο, η διαδρομή, που ήταν δασικοί δρόμοι και λίγο μονοπάτι χωρίς πολύ μεγάλες κλίσεις, ο ίσκιος της οξιάς που δεν άφηνε τον ήλιο να καταπονεί τους δρομείς και τα 5 σημεία υδροδοσίας, έκαναν τις συνθήκες ιδανικές για τον αγώνα.
Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Χρύσανθος Ακριτίδης του ΣΕΒΑΣ Νάουσας με χρόνο 1:23:27 και ακολούθησαν ο Αντώνιος Κουκουτέγος της ΟΜΓ στη δεύτερη θέση με 1:31:57 και στην τρίτη θέση ο Γιώργος Φιλιμέγκας από τον ίδιο σύλλογο με 1:32:12 ενώ στις γυναίκες την πρωτιά πήρε η Ειρήνη Γιώτη της Ντριφτ Ρανγκ Τιμ με 1:44:11.
Σε όλους τους τερματίσαντες δόθηκαν μετάλλια και διπλώματα, στους 3 πρώτους κάθε κατηγορίας μετάλλια νικητών και στον πρώτο και πρώτη γενικής κατηγορίας κύπελλα.
Παράλληλα πραγματοποιήθηκε και αγώνας 1000 και 2000 μ. για μαθητές δημοτικών και γυμνασίων όπου συμμετείχαν 53  παιδιά.
Μετά τις απονομές έγινε κλήρωση για δώρα που χορήγησε το κατάστημα «2917»  της Θεσ/νίκης τα οποία κέρδισαν οι με αριθμό συμμετοχής 20, 45, 55, 86.

Επικοινωνία  και παραλαβή των δώρων γίνεται από  το κατάστημα Tresjolie κα. Ελένη Μάντσιου στη Νάουσα στο τηλ.23320-28555.

Περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα στο facebook «ΣΕΒΑΣ Νάουσας» όπου θα δημοσιευθούν και φωτογραφίες από όλους τους αθλητές.

84 ΚΑΝΙΝΙΑ ΜΑΡΙΑ 3:02:44
Βρείτε το όνομα σας στη λίστα με τους συμμετέχοντες του 29ου Αγώνα Δρόμου Υγείας 10 χλμ. Αρχικά Ξ έως και Ω και Α - Ζ
Αν έχετε δηλώσει συμμετοχή στον 29ο ΕΤΗΣΙΟ ΑΓΩΝΑ ΔΡΟΜΟΥ 10 Χλμ. ή 2 Χλμ. για παιδιά – βρείτε το όνομα σας (πατήστε Ctrl+F και πληκτρολογίστε το με κεφαλαίους χαρακτήρες χωρίς τόνους) ελέγξτε αν είναι σωστά τα στοιχεία σας και αναζητήστε την ημέρα του αγώνα τον φάκελο με τον αριθμό συμμετοχής και το τσιπ χρονομέτρησης στην αντίστοιχη τέντα. Αν δεν έχετε πληρώσει το κόστος συμμετοχής μπορείτε να το κάνετε την ημέρα του αγώνα.