Νίκες για Μερούση και Ρέμπουλη στο Πανελλήνιο 10.000μ.

Ο Χριστόφορος Μερούσης χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες κέρδισε την Κυριακή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. των ανδρών που έγινε στο Στάδιο των Μεγάρων τερματίζοντας σε 30:51, αρκετά μπροστά από τους υπόλοιπους. Με παρόμοιο τρόπο ήρθε η νίκη και για την Ουρανία Ρέμπουλη που με 34:33.63 έκανε από την αρχή τη δική της κούρσα και δεν άφησε περιθώριο σε καμία αντίπαλο της για αμφισβήτηση.

Ο Χριστόφορος Μερούσης, αθλητής της New Balance που έτρεξε με τα χρώματα του Συλλόγου του (Φιλοπρόοδος Βροντάδων) ουσιαστικά από το τρίτο χλμ. και μετά ακολούθησε το δικό του ρυθμό και κανείς δεν μπόρεσε να τον ακολουθήσει φτάνοντας σε μία ακόμα νίκη στην καριέρα του σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο μία χρονιά που μπορεί να χαρακτηριστεί και ως μεταβατική για το Χιώτη πρωταθλητή αφού ας μην ξεχνάμε, πριν από δύο περίπου μήνες έκανε ένα επιτυχημένο ντεμπούτο στο μαραθώνιο.

Πίσω από τον Μερούση σχεδόν μισό λεπτό ακολούθησε ο Γιάννης Ζερβάκης με 31:20.11 και πήρε το ασημένιο μετάλλιο ενώ την πρώτη τριάδα έκλεισε ο Γιώργος Καραβίδας με 31:26.77. Στην τέταρτη θέση τερμάτιση ο αειθαλής Παναγιώτης Παπανδρεόπουλος που παρά τη συγκινητική προσπάθεια που κατέβαλε δεν μπήκε τελικά στα μετάλλια ενώ πέμπτος ήταν ο Δήμος Μαγγίνας που αυτή τη φορά δεν πήρε κάποιο μετάλλιο.

Ο καιρός πάντως ήταν αρκετά ζεστός και δυσκόλεψε τις προσπάθειες των δρομέων ιδιαίτερα αυτών που έτρεξαν στην πρώτη σειρά των ανδρών.

H τριάδα των νέων
Στην κατηγορία των Νέων Ανδρών που διεξήχθη παράλληλη η πρώτη θέση πήγε στον Παναγιώτη Βουτσινά με 32:35.96 ενώ την τριάδα έκλεισαν ο Χαράλαμπος Πιτσώλης με 32:50.14 και τρίτος ο Κυριάκος Συμιριώτης 34:28.03.

Καλή επίδοση και πρωτιά για τη Ρέμπουλη
Και στην κούρσα των γυναικών που έγινε τελευταία αλλά και καλύτερη καθώς οι συνθήκες στις 9 το βράδυ ήταν πολύ καλύτερες από ότι στις κούρσες των ανδρών, η παράσταση ήταν για ένα ρόλο αφοή η Ράνια Ρεμπούλη από τη Λέρο που γυμνάζεται με τον Δημήτρη Θεοδωρίδη κέρδισε με 34:33.63 αφήνοντας περισσότερο από 2 λεπτά πίσω τη Μάγδα Γαζέα του ΑΓΕ Ζακύνθου που ήταν δεύτερη ολοκληρώνοντας την απόσταση σε 36.49.78 ενώ τρίτη ήταν μία ακόμα εν δυνάμει μαραθωνοδρόμος, η Ντενίζ Δημάκη του ΓΑΣ Ιλισός και της Mizuno που κάλυψε τα 10.000 μ. σε 37.03.23.

Νέες γυναίκες
Στις νέες γυναίκες η πρώτη τριάδα σχηματίστηκε από τις Βαλεντίνα Μιχαίλοβα που τερμάτισε σε 37:24.37, την Γιώτα Βλαχάκη του Ιλισού που ήταν δεύτερη σημειώνοντας 38:20.87 και την Γενοβέφα Ζιάκου του Φϊλιππου Βέροιας με 40:11.79.

Στην κούρσα των γυναικών (μαζί και οι νέες) τερμάτισαν συνολικά 23 κοπέλες ενώ στις δύο κούρσες των ανδρών 41 δρομείς συνολικά πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού.