Γέμισε δρομείς η Αρκαδία

Με εξαιρετική επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 22 Μαΐου ο 2ος Λαϊκός Αγώνας Δρόμου 24 χλμ. “Θεοδωράκεια 2011”. Μπροστά από το Μουσείο «Μίκης Θεοδωράκης» στη χωριό Ζάτουνα, 180 περίπου δρομείς πήραν εκκίνηση στις 10.30 π.μ. και ξεκίνησαν με προορισμό την πλατεία του Βαλτεσινίκο όπου ήταν και ο τερματισμός. Νικητές του αγώνα ο Κώστας Δρόσος και η Σοφία Κασίμη. Δείτε όλα τα αποτελέσματα!

Με εξαιρετική επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή ο 2ος Λαϊκός Αγώνας Δρόμου 24 χλμ. “Θεοδωράκεια 2011”. Μπροστά από το Μουσείο «Μίκης Θεοδωράκης» στη Ζάτουνα 180 περίπου δρομείς πήραν εκκίνηση στις 10.30 π.μ. και ξεκίνησαν με προορισμό την πλατεία του Βαλτεσινίκο όπου ήταν και ο τερματισμός.

Οι νικητές
Πρώτος νικητής ήταν ο Κώστας Δρόσος του Παναθηναϊκού με χρόνο 1.40.26 και τον ακολούθησε ο ο Σπύρος Σινάνης των Αρκάδων Δρομέων με 1.42.32. Τρίτος ήταν ο Δημήτρης Αδάμ του ΣΔΥΠ με 1:43.05. Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Σοφία Κασίμη του ΑΠΟΛΛΩΝ Δυτ. Αττικής με χρόνο 2.10.02, δεύτερη η Στέλλα Βαλσαμάκη του ΣΔΥ Πειραιά με 2.10.02 και τρίτη η Άννα Μπούστα του ΣΔΥ Αθηνών με 2.16.13. Στον αγώνα έλαβε μέρος για δεύτερη φορά ο αθλητής – δρομέας παράδειγμα, ο Στέργιος Σιούτης με συνοδό τον Παύλο Διακουμάκο. Αξίζει να αναφερθεί η συμμετοχή αρκετών δρομέων που έτρεξαν μεταφέροντας το μήνυμα του συλλόγου ΦΛΟΓΑ – γονείς παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια. Αξίζουν τα συγχαρητήρια όμως οι Δρομείς, που συμμετείχαν, οι εθελοντές που βοήθησαν, τα παιδιά των Δημοτικών Σχολείων Βυτίνας, Δημητσάνας και Βαλτεσινίκο τα οποία με την υποστήριξη των δασκάλων τους ετοίμασαν μια εξαιρετική υποδοχή σχηματίζοντας την χοάνη τερματισμού τιμώντας ξεχωριστά τον κάθε Δρομέα που τερμάτιζε.

Οι ευχαριστίες του ΣΔΥ Αθηνών
Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Αθηνών (ΣΔΥΑ) είναι υπερήφανος για την προσφορά και συμμετοχή του και σε αυτή τη διοργάνωση και ευχαριστεί όλους τους Συλλόγους Δρομέων Υγείας και τους Ανεξάρτητους Δρομείς που ανταποκρίθηκαν στη πρόσκλησή του να τιμήσουν και φέτος τον αγώνα αυτό, τις εθελόντριες και τους Εθελοντές των Συλλόγων της Αθήνας και του Πειραιά, καθώς και του Συλλόγου του Μουσείου «Μίκης Θεοδωράκης» που βοήθησαν στη γραμματειακή υποστήριξη Κι ακόμα, την Αστυνομική Διεύθυνση του Δήμου Γορτυνίας για την άρτια φύλαξη της διαδρομής για την ασφαλή διέλευση των δρομέων, το Κέντρο Υγείας Δημητσάνας, τους εξ Αθηνών Ιατρούς του αγώνα κ.Χαράλαμπο Πενλίδη και κα Χριστίνα Πενλίδη, που προσέφεραν εθελοντικά τις υπηρεσίες τους, την ΙΝΤΕRAMERICAN ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ, που ήρθε από τη Πάτρα για να υποστηρίξει τον αγώνα , όπως και πέρυσι, με ασθενοφόρο όχημα και νοσηλευτικό προσωπικό το οποίο συνόδευε τους τελευταίους δρομείς, το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών Διασωστών & Ναυαγοσωστών του Ε.Ε.Σ. Περιφερειακού Τμήματος Τριπόλεως.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

<td

4ο Ψάθαθλον Αττικής
7-6-2015: Ο Δήμος Μάνδρας-Ειδυλλίας και ο ΑΠΣ Απόλλων Δυτ.Αττικης διοργανώνουν την Κυριακή 7 Ιουνίου 2015, στην Ψάθα – Αλεποχωρίου, τον αγώνα τριάθλου 4ο Ψάθαθλον.
Καλές επιδόσεις στη Θεσσαλονίκη
Εντυπωσιακές επιδόσεις για τα ελληνικά δεδομένα είχαμε και φέτος στον Διεθνή Μαραθώνιο Δρόμο “Μέγας Αλέξανδρος” με τον Αιθίοπα Γκούσι Ρεγκάσα Ντεγιενί να σημειώνει εξαιρετική επίδοση 2:12.28 παρά το πολύ αργό πέρασμα στον ημιμαραθώνιο. Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η Φέιτ Γκελέτο Τόλα με 2:36.54.
Kifisia Puma City Run
24-5-2015: Ανανεωμένος έρχεται ο αγώνας Kifisia Puma City Run στις 24 Μαΐου με αγώνες Ημιμαραθώνιου 10 και 5 χλμ.