Αυλαία για τους Γύρους πόλεων

Η Φιλοθέη φιλοξένησε και φέτος τον τελικό της σειράς «Γύροι των Πόλεων» που έχει θεσπίσει και διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ. Στον αγώνα που διεξάγεται στη μνήμη του μεγάλου μαραθωνοδρόμου Στέλιου Κυριακίδη, διεξήχθησαν αγώνες όλων των κατηγοριών με αρκετή συμμετοχή παρά τον σχετικά κακό καιρό.

Η Φιλοθέη φιλοξένησε και φέτος τον τελικό της σειράς «Γύροι των Πόλεων» που έχει θεσπίσει και διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ. Στον αγώνα που διεξάγεται στη μνήμη του μεγάλου μαραθωνοδρόμου Στέλιου Κυριακίδη, διεξήχθησαν αγώνες όλων των κατηγοριών με αρκετή συμμετοχή παρά τον σχετικά κακό καιρό αλλά και το 20άρι του Αγίου Κοσμά που γινόταν την ίδια ώρα και αποτελεί έναν μεγάλο πειρασμό για τους δρομείς του λεκανοπεδίου.

Νικητές στις δυο μεγαλύτερες κατηγορίες αναδείχθηκαν ο Χρήστος Καλλίας στους άνδρες και η Ειρήνη Κοκκιναρίου στις γυναίκες κάτι που όμως δεν ήταν αρκετό για να τους φέρει στην πρώτη τριάδα της συνολικής βαθμολογίας.

Ο αγώνας των 6χλμ των ανδρών λοιπόν βρήκε νικητή το Χρήστο Καλλία του ΠΑΟΚ με 18:35, αφού κατάφερε να ξεφύγει στο τέλος από το Κωνσταντίνο Πούλιο που έμεινε στη δεύτερη θέση με 18:39. Τρίτος με 18:50 ήταν ο Θεοδόσης Κάλδης ενώ στην τέταρτη θέση έμεινε ο Χριστόφορος Μερούσης από τη Χίο με 18:59. Ακόμα, στην πέμπτη και έκτη θέση βρέθηκαν οι Γιώργος Λουφέκης και Κωνσταντίνος Δρόσος με 20:11 και 20:21 αντίστοιχα.

Στην συνολική βαθμολογία, ο Θεοδόσης Κάλδης ήταν αυτός που μάζεψε τους περισσότερους βαθμούς (58) και ήταν ο νικητής ενώ Μερούσης με 53 και Πούλιος με 49,5 ακολούθησαν.

Στον αγώνα των γυναικών τώρα (4χλμ η απόσταση) , η Ειρήνη Κοκκιναρίου επικράτησε και πάλι φέτος κάνοντας τρεις τις νίκες της στη φετινή σειρά. Ο χρόνος της ελληνίδας πρωταθλήτριας των στιπλ ήταν με τη Ντενίζ Δημάκη να πραγματοποιεί μια ακόμη πολύ καλή «δρομική» εμφάνιση και να τερματίζει δεύτερη σε χρόνο. Τρίτη θέση για την Κωνσταντίνα Τσιοβόλου του Παναθηναϊκού με 14:42 και τέταρτη για την Θεοδώρα Κολομπούρδα του ΓΣ Καλλιθέας

Στις υπόλοιπες κατηγορίες των ανδρών νικητές αναδείχθηκαν ο Προκόπης Χατζάκης στους εφήβους με 21:14, ο Κώστας βαρτζής στους παίδες με 21:18 ενώ στις κατηγορίες των βετεράνων πρώτευσα οι Γιώργος Σπηλιόπουλος (Βετεράνοι Α) και Στράτος Καραγιαννόπουλος (Βετεράνοι Β).

Στις γυναίκες τώρα, η Βαλεντίνα Μιχαήλοβα του Πανελληνίου ήταν η νικήτρια των νεανίδων με 15:14, η Βασιλική Λειβαδάρου στις κορασίδες με 16:58 και η Ανδρονίκη Αλεξοπούλου στην κατηγορία των βετεράνων γυναικών.

Η σειρά των γύρων για φέτος ξεκίνησε με τον αγώνα στη Σητεία στα τέλη του Νοέμβρη, συνεχίστηκε με τον αγώνα των Καλαβρύτων στα μέσα του Δεκέμβρη, με τη Νέα Σμύρνη να παίρνει τη σκυτάλη στις αρχές του χρόνου και τη Χιο και τη Φιλοθέη να κλείνουν τον κύκλο των 5 αγώνων.