Μεταλλίων συνέχεια

Νέες επιτυχίες για την εθνική μας με την Α. Πέρρα και την Σ. Λύκα να κερδίζουν το χρυσό στο άλμα τριπλούν και στον ακοντισμό αντίστοιχα και την Ε. Φιλάνδρα και τον Α. Παπαδημητρίου το χάλκινο στα 800 μ. και στην σφυροβολία.

Μετάλλιο και ρεκόρ για την Φιλάνδρα
Εξαιρετική εμφάνιση είχαμε χθες από την Έλενα Φιλάνδρα στον τελικό των 800 μ. Έχοντας να αντιμετωπίσει ισχυρές αντιπάλους κατάφερε να εκμεταλευθεί τον συναγωνισμό και να πάρει το χάλκινο μετάλλιο ενώ παράλληλα βελτίωσε έστω και για λίγο το ατομικό της ρεκόρ με 2:01.13, επιβεβαιώνοντας για μία ακόμη φορά τη συμμετοχή της στο παγκόσmιο πρωτάθλημα του Βερολίνου τον Αύγουστο.
Στην ίδια κούρσα η 20χρονη Ελένη Θεοδωρακοπούλου ήταν 8η με 2:06.05 πολύ κοντά στο ατομικό της ρεκόρ, αποκομίζοντας πολύτιμες εμπειρίες. Νικήτρια του αγώνα η Ιταλίδα Ελίσα Κούσμα Πιτσιόνε με νέο ρεκόρ αγώνων 1:59.87, ενώ δεύτερη ήταν η Μαροκινή Χαλίμα Χαχλάφ, η οποία προσπέρασε την Ελληνίδα πρωταθλήτρια στα τελευταία μέτρα με 2:00.91.

Χρυσό το ακόντιο

Με βολή στα 60.97 η Σάβα Λύκα κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση στον τελικό του ακοντισμού γυναικών. Η Λύκα έκλεψε κυριολεκτικά το μετάλλιο από την δεύτερη τελικά Ιταλίδα Ζάρα Μπάνι στην τελευταία βολή. Στον ίδιο αγώνα η Παναγιώτα Τουλουμτζή ήταν 4η με 52.28 μ.

Χάλκινο και για τον Παπαδημητρίου
Με βολή στα 73.69 μ. ο Αλέξανδρος Παπαδημητρίου πήρε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό της σφυροβολίας. Ο Έλληνας πρωταθλητής που είχε και τις 6 του βολές έγκυρες, έχασε το ασημένιο μετάλιο από τον Γάλλο Τζερόμ Μπορτολούτσι για 4 μόλις εκατοστά. Πρώτος ήταν ο Ιταλός Νίκολα Βιτσόνι με 75.92 ενώ ο άλλος Έλληνας αθλητής, ο Σταμάτης Παπαντωνίου, έριξε 68.00 και πήρε την 9η θέση.

Πέταξε η Πέρρα στο τριπλούν
Άνετη επικράτηση είχαμε στο τριπλούν γυναικών από την Αθανασία Πέρρα η οποία στο 6ο της άλμα που ήταν και το μεγαλύτερο, προσγειώθηκε στα 14.69 μ. κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο από την Ιταλίδα Μαρτίνεζ και την Γαλλίδα Νζολά Μέσο Μπα που ήταν 2η και 3η αντίστοιχα με 14.16 μ. Η Πέρρα είχε πολλά μεγάλα άλματα και μόλις ένα άκυρο, και μετά την μέτρια εμφάνισή της στον χθεσινό τελικό του μήκους επανήλθε δριμύτερη ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Αρκετά καλά τα πήγε και η Βούλα Παπαχρήστου η οποία με άλμα στα 14.12 πήρε την 4η θέση.

5ος ο Νακόπουλος στα 800 μ.
Ο Κώστας Νακόπουλος πάλεψε για άλλη μια φορά και βρέθηκε κοντά στις φετινές του επιδόσεις αποδεικνύοντας ότι το μέλλον του ανήκει. Με επίδοση 1:48.55 πήρε την 5η θέση σε έναν αγώνα όπου νικητής ήταν ο Μαροκινός Αμίν Λααλού με 1.46.76.

Πάλεψαν Κυριακίδης και Γράβαλος
Στον τελικό των 400 μ. οι δύο Έλληνες πρωταθλητές Πέτρος Κυριακίδης και Δημήτρης Γράβαλος πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις και πέτυχαν καλές επιδόσεις τερματίζοντας στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα με χρόνους 46.25 και 46.29. Νικητής του αγώνα ο Μοχάμεντ Κατζά από το Λίβανο με 45.77.

Έντονος συναγωνισμός στο 1.500άρι
Στα 1.500 μ. ο Βασίλης Παπαϊωάννου, παρά το γεγονός ότι είχε την χειρότερη επίδοση από τους δρομείς που συμμετείχαν προσπάθησε να τραβήξει την κούρσα με στόχο μία καλή επίδοση περνώντας τα πρώτα 400 μέτρα σε 61.26, όμως στην συνέχεια δεν κατάφερε να ακολουθήσει την γρήγορη αλλαγή των Μαροκινών κυρίως αθλητών και έμεινε αρκετά πίσω τερματίζοντας σε 3:53.18, κερδίζοντας όμως πολύτιμη εμπειρία.
Οι Αμπνταλαντί Ιγκουιντέρ και Μοχάμεντ Μουσταουί προσπάθησαν να ξεφύγουν μετά το καμπανάκι, όμως ο Αλγερινός Αντάρ Ζεργκιουλέν είχε διαφορετική γνώμη και εξαπολύοντας την επίθεση του λίγο πριν από το τελευταίο διακοσάρι κατάφερε να ξεφύγει αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά από τους υπόλοιπους δρομείς. Ο χρόνος του νικητή ήταν 3:37.49, μια εξαιρετική επίδοση αν αναλογιστεί κανείς το αργό πέρασμα των πρώτων 800 μέτρων.

Φοβερή μάχη στα 3.000 μ. στιπλ.
Στα 3.000 μ. στιπλ από την αρχή επικεφαλής τέθηκαν οι Μαροκινοί Τσακίρ Μπουζαταουί και Τζαμέλ Τσατμπί δίνοντας ξέφρενο ρυθμό στην κούρσα αφού πέρασαν το πρώτο χιλιόμετρο σε 2:41.5. Πιο πίσω ακολούθησε ο Τούρκος Χαλίλ Ακάς και ο Ιταλός Γιούρι Φλοριάνι. Το πέρασμα για τους πρώτους στο 2ο χλμ. ήταν 5:28.86 και στο σημείο αυτό οι Μαροκινοί ήταν 80 μέτρα μπρoστά από τον τρίτο. Η μάχη μεταξύ τους ήταν συναρπαστική όπως το ίδιο συναρπαστική ήταν και ανάμεσα στον Τούρκο και τον Ιταλό. Τελικά μεγάλος νικητής ήταν ο Τζαμέλ Τσατμπί με 8:13.11, δεύτερος ήταν ο Μπουζαταουί με 8:13.83 ενώ τρίτος τελικά ήταν ο Ακάς με 8:30.84. Ο Αλέξανδρος Λίτση δεν κατάφερε να τερματίσει.

Η Ολυμπία Πετσούδη ήταν 7η στον τελικό των 100 μ. με εμπόδια με 13.73, σε ένα αγώνισμα που νικήτρια αναδείχθηκε η Τουρκάλα Νεβίν Γιανίτ με 13.08.

Ρεκόρ αγώνων στα 400 μ. γυναικών
Στον τελικό των 400 μ. γυναικών η Αγνή Δερβένη ήταν 6η με 53.89 σε μια κούρσα όπου η νικήτρια Ιταλίδα Λιβάνια Γκρενό σημείωσε νέο ρεκόρ αγώνων με φοβερή επίδοση 50.30.

Στον τελικό των 400 μ. με εμπόδια οι Αναστασίου και Ιακωβάκης
Στα προκριματικά των 400 μ. με εμπόδια ανδρών ο Κώστας Αναστασίου προκρίθηκε στον τελικό καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στην πρώτη ημιτελική σειρά με 51.37. Στην ίδια σειρά ο Κύπριος πλέον Μηνάς Αλοζίδης δεν κατάφερε να προκριθεί και έμεινε 4ος με 51.49.
Στην 2η ημιτελική σειρά ο Σωτήρης Ιακωβάκης σημείωσε επίδοση 51.21, πήρε την 2η θέση και μαζί το εισητήριο για τον σημερινό τελικό (3/7).

Στο σπρίντ κρίθηκε το 10άρι
Σε αγώνα ταχύτητας εξελίχθηκε ο τελικός των 10.000 μ. ανδρών. Οι 6 δρομείς που συμμετείχαν (2 Ιταλοί, 2 Μαροκινοί, 1 Τούρκος και 1 Έλληνας) ακολούθησαν αργό ρυθμό κυρίως λόγω της ζέστης που επικρατούσε. Το πέρασμα στο 5ο χλμ. ήταν 14:48.24, χρόνος που θα επέτρεπε στον Χριστόφορο Μερούση να προσπαθήσει για ένα νέο ρεκόρ. Όμως στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και έτσι τελικά ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 30:16.99, επίδοση που αποτελεί την καλύτερη φετινή στη χώρα μας.
Ο αγώνας κρίθηκε κυριολεκτικά στην τελευταία στροφή όπου είχαν μείνει ο Τούρκος Σελίμ Μπαϊράκ, οι δύο Μαροκινοί Αμίν και Μπελανί και ο Ιταλός Ντενίς Κουρτσί. Στο 300άρι ο Μπαϊράκ προσπάθησε να τους αιφνιδιάσει όμως δεν τα κατάφερε και έτσι με ένα δυνατό τελευταίο 100άρι ο Χισάμ Μπελανί κέρδισε τον αγώνα με τελικό χρόνο 29:33.51 (τελευταία στροφή 56”). Δεύτερος ο συμπατριώτης του Μοχάμεντ Αμίν με 29:34.90 και τρίτος ο Τούρκος Μπαϊράκ με 29:36.29.

Το σημερινό πρόγραμμα (Παρασκευή 3/7) περιλαμβάνει αρκετές ελληνικές συμμετοχές τις οποίες μπορείτε να δείτε αναλυτικά στον πίνακα που ακολουθεί.

Τους αγώνες καλύπτει ζωντανά το κανάλι Sport+ της ΕΡΤ ενώ κάθε βράδυ στις 12:00 παρουσιάζεται η ανασκόπηση της ημέρας. Οι ώρες που αναγράφονται είναι ώρες Ιταλίας, οπότε υπολογίστε +1 ώρα.

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

9:00ΗμιμαραθώνιοςΑνδρώνΤελικόςΓιώργος Καραβίδας, Γιάννης Μαγκριωτέλης, Δημήτρης Θεοδωρακάκος

Βρες το μονοπάτι σου στα βουνά της Αθήνας
Με κύριο στόχο να διαδώσει και να αναπτύξει το ορεινό τρέξιμο και να δώσει την ευκαιρία σε όλους να γνωρίσουν την φυσική ομορφιά των βουνών και να ανακαλύψουν την ξεχωριστή εμπειρία, που προσφέρει το τρέξιμο στη φύση το “New Balance Mountain Cup 2010” διοργανώνει τον 5ο και τελικό αγώνα στον Υμηττό.