Οι πρώτες επιτυχίες της Ελληνικής ομάδας

Χρυσό για την Νικόλ Κυριακοπούλου στο επι κοντώ, ασημένιο για τον Σπύρο Λεμπέση στο ακόντιο και τον Δημήτρη Τσιάμη στο τριπλούν και χάλκινο για την Στέλλα Παπαδοπούλου στη σφυροβολία τα πρώτα ελληνικά μετάλλια.

Την Τρίτη 30 Ιουνίου άνοιξε η αυλαία των αγωνισμάτων του στίβου στους 16ους Μεσογειακούς Αγώνες με τη συμμετοχή αρκετών Ελλήνων πρωταθλητών σε προκριματικά αλλά και τελικά αγωνίσματα.
Η ελληνική αποστολή πανηγύρισε τα πρώτα μετάλλια με την Νικόλ Κυριακοπούλου στο άλμα επί κοντώ, τον Δημήτρη Τσιάμη στο τριπλούν, την Στέλλα Παπαδοπούλου στην σφύρα και τον Σπύρο Λεμπέση στο ακόντιο.

Στον τελικό ο Νακόπουλος
Στα 800 μέτρα των ανδρών ο Κώστας Νακόπουλος εξασφάλισε τη συμμετοχή του στον τελικό του αγωνίσματος που θα γίνει την Πέμπτη. Ο 22χρονος πρωταθλητής κατέλαβε σχετικά άνετα τη δεύτερη θέση στη δεύτερη ημιτελική σειρά με 1:49.77 και πήρε το πολυπόθητο εισητήριο με τον 6ο καλύτερο χρόνο στο σύνολο. Ο Τίμος Παπαδόπουλος αντίθετα δεν τα κατάφερε και με 1:50.63 πήρε την 5η θέση στην πρώτη ημιτελική σειρά μένοντας εκτός συνέχειας. Την κούρσα κέρδισε ο πολύπειρος Αμίν Λααλού από το Μαρόκο με 1:48.26 επίδοση που ήταν η καλύτερη σε αυτή τη φάση.
Στον τελικό των 20χλμ. βάδην ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ ήταν 6ος 1:28.04 ενώ ο Θοδωρής Kεφαλόπουλος ήταν 9ος με 1:32.03.
Στα 200 μέτρα των ανδρών ο Λυκούργος Τσάκωνας κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό με χρόνο 21:24. Εκεί λίγη ώρα αργότερα δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από την 8η θέση με χρόνο 21:27. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Γιώργος Κουτσοθεοδώρου με 21:39 έμεινε εκτός τελικού.

Ρεκόρ για την Καρασταμάτη στα ημιτελικά
Στον τελικό των 200 μέτρων των γυναικών μπήκε και η Μαρία Καρασταμάτη πετυχαίνοντας νέο ατομικό ρεκόρ με 23:73 στον ημιτελικό. Στον ίδιο ημιτελικό αγωνίστηκε και η Ανδριάννα Φέρρα η οποία με 24.46 δεν κατάφερε να προκριθεί. 40 λεπτά αργότερα όμως στον τελικό, φανερά κουρασμένη περιορίστηκε στην 7η θέση με χρόνο 24:21 σε μια κούρσα που την πρώτη θέση κατέλαβε η Κύπρια Ελένη Αρτυματά με 23.16 επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ.

Μετάλλια στις ρίψεις και τα άλματα
Στα υπόλοιπα αγωνίσματα, ξεχώρισε φυσικά η Νικόλ Κυριακοπουλου που με άλμα στο 4.50 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ο Δημήτρης Τσιάμης που με 16.98 ήταν δεύτερος στο τριπλούν όπως και ο Σπύρος Λεμπέσης στο ακόντιο με βολή στα 78.66 μέτρα και εκατοστά, η Στέλλα Παπαδοπούλου που ήταν τρίτη στη σφυροβολία με 67.55 μ.

Ακόμα συμμετείχαν ο Νίκος Δοντάς στο τριπλούν ο οποίος πήρε την 6η θέση με 16.10 μ., ο Γιάννης Γιώργος Σμαλιός στο ακόντιο στην 4η θέση με 75.24 μ., η Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου στη σφυροβολία η οποία ήταν 7η με 65.42 μ. και η Γεωργία Τσεϊριμπέρη στο άλμα επι κοντώ

Το σημερινό πρόγραμμα (Τετάρτη 1/7) περιλαμβάνει αρκετές ελληνικές συμμετοχές τις οποίες μπορείτε να δείτε αναλυτικά στον πίνακα που ακολουθεί.
Τους αγώνες καλύπτει ζωντανά το κανάλι Sport+ της ΕΡΤ ενώ κάθε βράδυ στις 12:00 παρουσιάζεται η ανασκόπηση της ημέρας. Οι ώρες που αναγράφονται είναι ώρες Ιταλίας, οπότε υπολογίστε +1 ώρα.