Με σύμμαχο τον καιρό

Ο 2ος Γύρος Λίμνης Ιωαννίνων διεξήχθη την Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου με μεγάλη επιτυχία. Οι 269 δρομείς που τερμάτισαν χάρηκαν ένα πανέμορφο αγώνα, σε μια διαδρομή που δίκαια διεκδικεί τον τίτλο της πιο ομαλής και ομορφότερης στην Ελλάδα.

Με σύμμαχο τις ιδανικές καιρικές συνθήκες, την εξαιρετική διαδρομή και βέβαια την πολύ καλή οργάνωση, 274 δρομείς από όλοι την Ελλάδα ξεκίνησαν στον 2ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων. Οι κακές καιρικές συνθήκες του τριημέρου (19-21/9) ίσως να αποθάρρυναν αρκετούς στο να ταξιδέψουν στην πανέμορφη πόλη των Ιωαννίνων. ‘Οσοι όμως βρέθηκαν εκεί ανταμείφθηκαν με τον καλύτερο τρόπο. Την προηγούμενη ημέρα του αγώνα φυσούσε δυνατός άνεμος και ο καιρός ήταν βροχερός. Το πρωί του αγώνα όμως επικρατούσε άπνοια ενώ η θερμοκρασία ήταν περίπου 10ο C. Τα σύννεφα κάλυπταν τον ήλιο προστατεύοντας τους δρομείς, δημιουργώντας παράλληλα ένα ειδυλλιακό τοπίο. Η εκκίνηση δώθηκε κανονικά και οι δρομείς ξεκίνησαν με καλή διάθεση για την όμορφη διαδρομή. Εξαιρετική ήταν η σηματοδότηση σε κάθε χιλιόμετρο του αγώνα τόσο με σημάδια στην άσφαλτο όσο και με τα μεταλλικά ευδιάκριτα ταμπελάκια που παρείχε η ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ Α.Ε., ένας εκ των χορηγών του αγώνα.
Σταθμοί ανεφοδιασμού υπήρχαν ανά 5 χλμ. ενώ στο 10ο και στο 20ο εκτός από νερό υπήρχαν και ενεργειακά ποτά και gel προσφορά της εταιρίας SQUEEZY. Σε κάθε σταθμό οι άνθρωποι που ήταν εκεί ενθάρρυναν τις προσπάθειες των δρομέων ενώ μικροί αθλητές του Ποσειδώνα, του συλλόγου που διοργάνωσε τον αγώνα, συναγωνίζοταν για το ποιος θα εξυπηρετήσει τον επόμενο δρομέα, μάζευαν τα όποια σκουπίδια και βέβαια με τις παροτρύνσεις και τις φωνές τους ανέβαζαν το ηθικό των δρομέων. Εξαιρετική και η δουλειά των ανθρώπων του Ερυθρού Σταυρού και της αστυνομίας οι οποίοι βρίσκονταν σχεδόν παντού και δημιουργούσαν ένα αίσθημα ασφάλειας στη διαδρομή η οποία ήταν αποκλεισμένη από την κίνηση.
Ιδιαίτερο χρώμα έδωσε η παρουσία του “θρύλου” των δρόμων αντοχής Χρήστου Βαρτζάκη ο οποίος βρέθηκε στην αφετηρία, χαιρέτησε τους δρομείς και τους ευχήθηκε καλή επιτυχία.
Ο κυρ- Χρήστος συμμετείχε περπατώντας στον Γύρο του Kάστρου ενώ στην τελική ευθεία του τερματισμού έκανε προσπάθεια για σπριντ. Οι διοργανωτές ανακοίνωσαν ότι σε δύο χρόνια που θα συμπληρώσει τα 100 χρόνια θα γίνει αγώνας προς τιμήν του.
Οι νικητές
Νικητής με μεγάλη διαφορά αναδείχθηκε ο Γιάννης Χαμόδρακας, ο οποίος έτρεξε στον αγώνα ως μέρος της προετοιμασίας του για τον μαραθώνιο της Αθήνας. Ακολούθησαν ο Γιάννης Σταματόπουλος του ΣΔΥ Πάτρας και ο γνωστός για τις νίκες του στο ορεινό τρέξιμο Νίκος Καλοφύρης. Στις γυναίκες νικήτρια αναθείχθηκε η Αλεξάνδρα Ζούγκου με δεύτερη την Μαγδαληνή Κουρλέση και τρίτη την Σοφία Λουκά.

Παράλληλα με τον αγώνα των 30 χλμ. διεξήχθη για πρώτη φορά φέτος και αγώνας για μικρά παιδιά με την ονομασία Γύρος του Κάστρου. Ήταν μια πολύ καλή πρωτοβουλία των διοργανωτών για να προσελκύσουν και νέους δρομείς. Ο αγώνας της Λίμνης των Ιωαννίνων έχει εξαιρετικές προοπτικές και θα πρέπει οι διοργανωτές να συνεχίσουν τις προσπάθειες τους, οι οποίες μέχρι τώρα έχουν εξαιρετικά αποτελέσματα, και με όπλα την ομορφιά της πόλης τους και της Λίμνης και την μοναδικότητα της διαδρομής να αναπτύξουν ακόμη περισσότερο τον αγώνα.

Η χρονομέτρηση του αγώνα όπως και πέρσι έγινε ηλεκτρονικά με την χρήση των συστημάτων της ChampionChip, γεγονός που δίνει τη δυνατότητα στους διοργανωτές να έχουν άμμεσα τα πλήρη αποτελέσματα και τους ατομικούς χρόνους κάθε δρομέα.
Ακολουθούν τα πλήρη αποτελέσματα στα οποία περιλαμβάνονται η γενική κατάταξη, η κατάταξη ανά φύλλο και ανά ηλικιακή κατηγορία, ο αριθμός συμμετοχής και το ονοματεπώνυμο του δρομέα, το έτος γέννησης, η ηλικιακή κατηγορία, ο σύλλογος και τέλος οι χρόνοι στο 15ο χλμ. και στον τερματισμό (αναγράφονται οι χρόνοι από την πιστολιά του αφέτη).