Θεοδωρακάκος και Πουλουπάτη βγήκαν… πρώτοι στην ανηφόρα!

Σε μια πανέμορφη διαδρομή, διεξήχθη τη Δευτέρα 16 Ιουνίου στα 3-5 Πηγάδια της Νάουσας, ο 1ος Αγώνας Ορεινού Τρεξίματος με την συμμετοχή 50 περίπου δρομέων.

Με επιτυχία διεξήχθη ο πρώτος επίσημος αγώνας ορεινού τρεξίματος στη χώρα μας. O αγώνας αυτός ουσιαστικά διοργανώθηκε για να συσταθεί η ομάδα που θα μας εκπροσωπήσει στο αντίστοιχο Βαλκανικό Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στις 29 του μηνός στη Βουλγαρία. Συγχαρητήρια αξίζουν στη Δημοτική Επιχείρηση Τουριστικής Ανάπτυξης Βερμίου Νάουσας που ανέλαβε το οργανωτικό κομμάτι και στον Κώστα Σταμούλη που ήταν υπεύθυνος για τη χάραξη της διαδρομής.
Το RUNNER υποστήριξε την προσπάθεια αυτή, προσφέροντας στον αγώνα τους αριθμούς συμμετοχής, τις αφίσες και τα αναμνηστικά διπλώματα. Η διαδρομή των 8χλμ. ήταν ιδιαίτερα δύσκολη κάτι που γίνεται αντιληπτό από τις επιδόσεις των αθλητών. Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο μαραθωνοδρόμος Δημήτρης Θεοδωρακάκος που επικράτησε εύκολα του Χαράλαμπου Καλαμπούκα και του τριαθλητή Κώστα Δοβανά.

Στις γυναίκες, νικήτρια ήταν η Μαρία Πουλουπάτη, ενώ ακολούθησαν η Ασημίνα Συλαίου, η Ντόνα Βακάλη (αθλήτρια του μοντέρνου πεντάθλου) και η Ειρήνη Μαλιμπόρσκα η οποία αναμένεται να πρωταγωνιστήσει στον φετινό ΣΚΑΪ Olympus Marathon
Οι τρεις πρώτοι σε κάθε κατηγορία (άνδρών – γυναικών) θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στον 1ο Βαλκανικό αγώνα Δρόμου σε Βουνό (Mountain Running) που θα γίνει στην πόλη Σαπάρεβα Μπάνια της Βουλγαρίας στις 29 Ιουνίου. Σε περίπτωση που κάποιο δρομείς δεν συμμετάσχουν για κάποιο λόγο, θα αντικατασταθούν από τους αμέσως επόμενους.

Από τον αγώνα απουσίαζαν αρκετοί δρομείς που προετοιμάζονται για τον ΣΚΑΪ Olympus Marathon που θα διεξαχθή επίσης στις 29 Ιουνίου.