Νικητές και Έλληνες στην Πράγα

Οι πρωταγωνιστές αλλά και οι Έλληνες του Volkswagen Prague Marathon

Ο Volkswagen Prague Marathon πραγματοποιήθηκε την Κυριακή σε εορταστικό κλίμα καθώς έκλεισε τα 20 χρόνια με περίπου 8.000 συμμετέχοντες. Μεγάλος νικητής του μαραθωνίου της πανέμορφης τσεχικής πρωτεύουσας ήταν ένας παλιός μας “γνώριμος” ο Κενυάτης Felix Kandie, νικητής πριν από λίγους μήνες του Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας.

Ο Kandie κέρδισε έτσι τον δεύτερο κατά σειρά μαραθώνιο του σημειώνοντας μάλιστα νέο προσωπικό ρεκόρ με 2:08:32 ενώ και στην Αθήνα είχε σημειώσει ατομικό ρεκόρ αλλά και ρεκόρ διαδρομής. Βέβαια, στην Πράγα, έναν αγώνα που έχουν τρέξει κορυφαίαοι δρομείς και διαθέτει τη χρυσή ετικέττα της IAAF, το ρεκόρ διαδρομής είναι αρκετά μακριά από τις επιδόσεις του Kandie και κρατά από το 2010 από τον πρόσφατο θριαμβευτή του Λονδίνου, Eliud Kipchoge με 2:05.

O νικητής του αγώνα, Felix Kandie (Victah Sailer)

Πίσω από τον Kandie ακολούθησαν ο συμπατριώτης του Evans Chebet σε 2:08:32 ενώ τρίτος ήταν ο Αιθίοπας Deribe Robi σε 2:09:05.

Στις γυναίκες η Yebrgual Melese από την Αιθιοπία τερμάτισε σε 2:23:49, τον τρίτο καλύτερο νικητήριο χρόνο που έχει σημειωθεί ποτέ στα 20 χρόνια της διοργάνωσης. Στη δεύτερη θέση, ακολούθησε η Πορτογαλίδα Sara Moreira με νέο ατομικό ρεκόρ 2:24:49 μόλις στον δεύτερο μαραθώνιο της καριέρας της, μετά το ντεμπούτο της στη Νέα Υόρκη το περασμένο φθινόπωρο. Στην τρίτη θέση τερμάτισε μία ακόμα δρομέας από την Αιθιοπία, η Letebrhan Haylay σε 2:25:24.

Η ελληνική παρουσία στους αγώνες δεν έλειψε με 14 δρομείς από τη χώρα μας να τερματίζουν τον αγώνα. Πιο γρήγορος από όλους ήταν ο Χρήστος Κεχαγιάς σε 3:18:37.