Mαραθώνιος Οττάβα και αγώνας 10 χλμ.

Καλές επιδόσεις στον μαραθώνιο, επανεμφάνιση Κeytany

Οι ευρωπαϊκοί μαραθώνιοι της άνοιξης σχεδόν τελείωσαν για φέτος, τουλάχιστον για την κεντρική και νότια Ευρώπη, και τώρα σειρά έχουν αυτοί των Βόρειων Χωρών. Έτσι, την περασμένη Κυριακή πραγματοποιήθηκε για φορά ο μαραθώνιος της Οττάβα, της πρωτούσουσας του Καναδά καθώς και ο παράλληλος αγώνας των 10 χλμ. όπου η πρώην παγκόσμια ρέκορντγουμαν του ημιμαραθωνίου, Mary Keitany, έκανε την επανεμφάνισή της.

Στον μαραθώνιο όπου έλαβαν μέρος πάνω από 7.000 δρομείς μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Yemane Tsegay από την Αιθιοπία με πολύ καλή επίδοση, 2:06:54 με τον συμπατριώτη του Mulugeta Wami να ακολουθεί με 2:08:18 και τον Κενυάτη Chemtan Ishhimael με 2:08:35. Το επίπεδο συνολικά ήταν υψηλό αφού οι 7 πρώτες θέσεις καταλήφθησαν από Αφρικανούς δρομείς ενώ πρώτος μη Αφρικανός ήταν ο Καναδός  Eric Gillis με επίδοση 2:13:47.

Και στις γυναίκες οι 7 πρώτες θέσεις “πιάστηκαν” από δρομείς από τη Μαύρη Ήπειρο με την Tigist Tufa από την Αιθιοπία να κόβει πρώτη το νήμα σε 2:24:30. Το βάθρο συμπληρώθηκε από μία ακόμα Αιθοπέζα, την Meseret Tolwak σε 2:27:25 και την Κενυάτισσα Agnes Kiprop με 2:28:04.

Επιστροφή Κeitany στο 10άρι

Μετά από αποχή αρκετών μηνών λόγω μητρότητας, η 32χρονη Mary Keitany επέστρεψε στα αγωνιστικά δρώμενα κερδίζοντας τον αγώνα Lowertown Brewery Ottawa 10k  που διεξάγεται παράλληλα με τον μαραθώνιο. Ο χρόνος της ήταν αρκετά καλός, 31:22 και αποτέλεσε νέο ρεκόρ διαδρομής. Η Keitany έχει ρεκόρ στον μαραθώνιο 2:18:37 από το 2012 όταν και είχε κερδίσει στο Λονδίνο και με την εμφάνισή της αυτή έδειξε ότι αρχίζει να βρίσκει και πάλι τον καλό της εαυτό.

Στο ίδιο αγώνισμα στους άνδρες, το παρών έδωσαν μεγάλα ονόματα όπως ο Geoffry Mutai και ο Wilson Kiprop. Τελικά, μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Kiprop σε χρόνο 28:01, με τον επίσης Κενυάτη David Kogei να έρχεται δεύτερος σε 28:06 και τον Mutai να καταλαμβάνει την τρίτη θέση σε 28:08