Haspa Marathon Hamburg – Μαραθώνιος Αμβούργου

16 Έλληνες έτρεξαν στο Αμβούργο

Ο Μαραθώνιος του Αμβούργου, ένας από τους σημαντικότερους γερμανικούς μαραθωνίους, έγινε την Κυριακή 4 Μαΐου με περισσότερες από 12.000 συμμετοχές. Παρά το γεγονός ότι δεν σημειώθηκε κάποια πολύ μεγάλη επίδοση, ο νικητής Σούμι Ντεκάσα από την Αιθιοπία τερμάτισε σε 2:06:43, το επίπεδο ήταν αρκετά υψηλό καθώς οι 9 πρώτοι τερμάτισαν σε λιγότερο από 2:10!

Στις γυναίκες, νικήτρια ήταν η Τζορτζίνα Ρόνο που σημείωσε 2:26:47 ενώ συνολικά 5 γυναίκες ολοκλήρωσαν την απόσταση κάτω από τα 2:30.

Στην όμορφη πόλη που κατά έναν παράδοξο τρόπο αποτελεί το μεγαλύτερο λιμάνι της Γερμανίας χωρίς να είναι παραθαλάσσιο (“επικονωνέί” με τη θάλασσα μέσω του ποταμού Έλβα) αγωνίστηκαν και κάποιοι Έλληνες δρομείς με αποτελεσμα να έχουμε συνολικά 16 τερματισμούς. Οι Έλληνες δρομείς έζησαν μία ξεχωριστή εμπειρία καθώς και η διαδρομή του αγώνα είναι πολύ όμορφη αλλά και σχετικά εύκολη ενώ στον συγκεκριμένο αγώνα κάθε χρόνο χιλιάδες θεατές σε όλο το μήκος της απόστασης χειροκροτούν κι ενθαρρύνουν τις προσπάθειες των δρομέων.
Ακολουθούν οι χρόνοι τους, “καθαρoί” (net time) και μεικτοί (gun time).