Πραγματοποιήθηκε ο Orlen Warsaw Marathon

Δείτε την ελληνική παρουσία

Ο Μαραθώνιος της Βαρσοβίας Orlen Warsow Marathon αποτελεί πλέον μία αρκετά αξιόλογη διοργάνωση που συγκεντρώνει το ενδιαφέρον πολλών μαραθωνοδρόμων από όλη την Ευρώπη.

Φέτος μάλιστα οι επιδόσεις των νικητών ήταν αρκετά καλές με τον Αιθίοπα Bejiga Regasa Mindaye να τερματίζει σε 2:09:42 και την Κενυάτισσα Sheila Jerotich να είναι πρώτη γυναίκα σε 2:26:06. O Aιθίοπας πήρε τη νίκη στο τελικό σπριντ από τον Κενυάτη Omullo σε έναν αγώνα με αρνητικά περάσματα για τους νικητές.

Όσον αφορά τις γυναίκες, ο χρόνος της Jerotich αποτελεί νέο ρεκόρ διοργάνωσης. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε η Κενυάτισσα Kwambai στο ντεμπούτο της στον Μαραθώνιο με 2:27:43, η Λευκορωσίδα Nina Savina ήταν τρίτη με σπουδαίο ατομικό ρεκόρ 2:29:06, ενώ η Viktoriya Kalyuzhna από την Ουκρανία ήταν τέταρτη με 2:30:04 στον πρώτο Μαραθώνιο της καριέρας της.

Στον αγώνα τερμάτισαν σχεδόν 4.700 δρομείς από αρκετές χώρες. Οι Έλληνες δρομείς τίμησαν και φέτος με την έντονη παρουσία τους τη διοργάνωση. Πιο γρήγορος ήταν ο Γιάννης Χαμόδρακας με 2:40:00 στην 47η θέση, ένας δρομέας με δεκάδες τερματισμούς και μάλιστα σε πολύ καλές επιδόσεις τα τελευταία δέκα και πλέον χρόνια.