Ρεκόρ από την Cheruiyot στη Λισαβόνα

Δείτε τι έγινε στον EDP Lisbon Half Marathon

Η Λισαβόνα φημίζεται για τους όμορφους τους αγώνες της, τόσο για τον Μαραθώνιο όσο και για τον Ημιμαραθώνιο, καθώς οι διαδρομές περνούν από εμβληματικά σημεία της πόλης, παραλιακούς δρόμους, γέφυρες και μνημεία που χαρίζουν μοναδικές εικόνες.
Την Κυριακή πραγματοποιήθηκε ο Ημιμαραθώνιος της πορτογαλικής πρωτεύουσας, EDP Lisbon Half Marathon, ένας αγώνας που διαθέτει τη χρυσή ετικέτα της IAAF και θεωρείται από τους πιο γρήγορους, ενώ το 2010 φιλοξένησε και το παγκόσμιο ρεκόρ των ανδρών (58:23, Zersenay Tadese).
Φυσικά, κάθε χρόνο προσφέρει σπουδαίες επιδόσεις, ενώ φέτος σημειώθηκε ένα μεγάλο ρεκόρ διαδρομής στις γυναίκες. Όσον αφορά την κούρσα των ανδρών, ήταν και αυτή αρκετά γρήγορη καθώς συνολικά έξι δρομείς τερμάτισαν κάτω από τα 60 λεπτά με νικητή τον Mosinet Geremew από την Αιθιοπία σε 59:37.

Στις γυναίκες, η Vivian Cheruiyot από την Κένυα τερμάτισε σε 01:06:34 που είναι η όγδοη επίδοση για φέτος στον κόσμο, αλλά και νέο ρεκόρ διοργάνωσης (το προηγούμενο ήταν 1:08:22). Η Cheruiyot, βέβαια, δεν είναι μία τυχαία δρομέας, καθώς έχει τέσσερα ολυμπιακά μετάλλια σε 5.000 και 10.000μ., ενώ το ρεκόρ της στον Μαραθώνιο είναι 2:18:31 από την περασμένη άνοιξη στο Λονδίνο.
Εκτός από τον Ημιμαραθώνιο όπου συμμετείχαν σχεδόν 15.000 δρομείς πραγματοποιήθηκε και αγώνας 7χλμ. όπου έτρεξαν μερικές χιλιάδες ακόμα δρομείς.