Μεγάλη επίδοση η Πριβιλέτζιο στο Ρότερνταμ

Η Ελληνίδα μαραθωνοδρόμος τερμάτισε σε 2:38:51

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο του ΓΣ Γλυφάδας συνέτριψε το προσωπικό της ρεκόρ στον Μαραθώνιο του Ρότερνταμ αφού τερμάτισε σε 2:38:51 (2:38:48 καθαρός χρόνος).

Μάλιστα, η αθλήτρια των Περήφανου και Χάτζου κατέλαβε την 7η θέση στο σύνολο στην κατηγορία των γυναικών του ΝΝ Rotterdham Marathon.

H Πριβιλέτζιο, η οποία αγωνίστηκε το περασμένο καλοκαίρι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην απόσταση αυτή τη φορά πέρασε τα 5χλμ. σε 18:49, τα 10χλμ. σε 37:24, τον Ημιμαραθώνιο σε 1:19:19 και τα 30χλμ. σε 1:52:55 ακολουθώντας στρωτά περάσματα που την οδήγησαν σε ένα νέο σπουδαίο ρεκόρ, επίδοση που αποτελεί και την καλύτερη από Ελληνίδα δρομέα τα τελευταία χρόνια.

Στον ίδιο αγώνα ο Χαράλαμπος Πιτσώλης κυνήγησε μία καλή επίδοση, όμως μετά το 30οχλμ. ο ρυθμός του έπεσε αισθητά για να τερματίσει απλά τον αγώνα σε 2:56:08. Aντίθετα, αρκετά καλή επίδοση σημείωσε ο Νικόλαος Τσικούρας που τερμάτισε σε 2:35:27 αλλά και ο Κυριάκος Μπέης σε 2:36:08.

Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Κενυάτης Kenneth Kipkemoi σε 2:05:44, ενώ πρώτη γυναίκα ήταν η Visiline Jepkesho, επίσης από την Κένυα σε 2:23:47.