Ωραίες κούρσες και φέτος στο Bolzano

Εντρίς και Τιρόπ οι νικητές στις ξεχωριστές διαδρομές του αγώνα

Ο Μουκτάρ Εντρίς, παγκόσμιος πρωταθλητής στα 5.000μ. και η Κενυάτισσα Ανιές Τιρόπ ήταν οι νικητές στον ιστορικό αγώνα Bo Classic που γίνεται παραδοσιακά κάθε χρόνο την παραμονή της Πρωτοχρονιάς στην περιοχή Bolzano στη Βόρεια Ιταλία. Από τις πρώτες διοργανώσεις του ΒοClassic λαμβάνουν μέρος κορυφαίοι δρομείς, ενώ χιλιάδες θεατές βρίσκονται σε όλο το μήκος της διαδρομής τη στιγμή που ο αγώνας μεταδίδεται και από το κρατικό κανάλι της Ιταλίας.

Στο παρελθόν, νικητές στο BoClassic έχουν αναδειχθεί δρομείς όπως ο απίθανος Ουκρανός Σεργκέι Λέμπιντ, ο Μαροκινός Γκουμρί, ο Κενυάτης Μπαρμασάι και άλλοι.

Ο Εντρίς τερμάτισε την απόσταση των 10χλμ. σε 28:45 για να φτάσει στην τρίτη του νίκη στη συγκεκριμένη διοργάνωση που περιλαμβάνει μία άκρως ενδιαφέρουσα διαδρομή. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Μαροκινός Μπουκαντάρ σε 29:07 ενώ τρίτος ήταν ο συμπατριώτης του Χικάμ Αμγκάρ σε 29:08.

Για όσους δεν θυμούνται, ο Εντρίς ήταν ο νικητής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου στα 5.000μ. το περασμένο καλοκαίρι στο Λονδίνο, εκθρονίζοντας τον “μεγάλο” Μο Φάρα.

Στον αγώνα έλαβε μέρος και ο Νορβηγός Sondre Nordstad Moen, ο οποίος πρόσφατα έσπασε το ευρωπαϊκό ρεκόρ στο Μαραθώνιο, τερματίζοντας σε 29:28 στην 5η θέση.

Στα 5χλμ. των γυναικών η Τιρόπ  που έχει δείξει τις δυνατότητες της στον ανώμαλο δρόμο, επανέλαβε την περσινή της νίκη. Για να το πετύχει αυτό χρειάστηκε να ανεβάσει το ρυθμό της στο δεύτερο μισό του αγώνα χτίζοντας μία πολύ μεγάλη διαφορά με τις αθλήτριες που ακολουθούσαν. Η διαφορά αυτή είναι και η μεγαλύτερη ανάμεσα σε 1η και 2η δρομέα στην ιστορία του αγώνα.

Ο χρόνος της ήταν 15:30 με τη συμπατριώτισσά της Μαργκαρετ Τσελίμο να είναι δεύτερη σε 15:58 και τη Βρετανίδα Στέφανι Τουέλ να είναι τρίτη σε 16:03.