Oι νικητές της Θεσσαλονίκης

Δείτε τους νικητές σε 5 και 10χλμ. αλλά και στον Μαραθώνιο

Σήμερα η Θεσσαλονίκη φόρεσε τα… δρομικά της με χιλιάδες δρομείς να τρέχουν σε όλους τους αγώνες του προγράμματος του 13ου Διεθνή Μαραθώνιου “Μέγας Αλέξανδρος” και να τερματίζουν στο Λευκό Πύργο.

Στον Μαραθώνιο οι δρομείς ξεκίνησαν από την Πέλλα για να τερματίσει τελικά πρώτος ο Κενυάτης Daniel Rotich σε 2:16:04. Στη δεύτερη θέση και πρώτος ανάμεσα στους Έλληνες ήταν ο Γιάννης Κρέκας από τη Θεσσαλονίκη με 2:31:11, ενώ τρίτος ήταν ο Κυριάκος Συμηριώτης σε 2:42:31 και τέταρτος, και τρίτος Έλληνας, ο Γιάννης Ζαχαράτος σε 2:42:51.

Στις γυναίκες, η Yunes Onyacha από την Κένυα ήταν αυτή που πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού σε 2:45:19, με τη Mariya Vrajic από την Κροατία να ακολουθεί σε 2:56:28 και την Olga Makowska από την Πολωνία να είναι τρίτη σε 3:23:47.

Στα 10χλμ., ο Ούγγρος Gregor Lazzlo ήταν πρώτος σε 30:52 μετά από μία συναρπαστική μάχη με τον Κώστα Γκελαούζο που έμεινε μόλις 1 δευτερόλεπτα πιο πίσω. Τρίτος ήταν ο Άκης Αναγνώστου σε 31:31. Στο ίδιο αγώνισμα, πρώτη γυναίκα ήταν η Σόνια Τσεκίνη σε 36:04, με τη Στεφανία Λεοντιάδου να ακολουθεί σε 36:34 και την Βασιλική Καραγεωργάκη να είναι τρίτη σε 37:24.

Στα 5χλμ. τέλος, ο Χρήστος Καλλίας ήταν αυτός που τερμάτισε πρώτος σε 15:01 αφήνοντας πίσω του τους Λάμπρο Μαλτέζο σε 15:33 και Παναγιώτη Γραμμένο σε 16:00, ενώ η Ράνια Ρεμπούλη ήταν πρώτη ανάμεσα στις γυναίκες σε 16:50 με την Αθηνά Κοΐνη να ακολουθεί σε 17:19 και τη Ζωή Ανδρικοπούλου να είναι τρίτη σε 18:47.