Καλές εμφανίσεις στους Μεσογειακούς την 2η ημέρα των αγώνων – Αποτελέσματα

Δείτε περισσότερα

Διαβάστε αναλυτικά από segas.gr

Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι αθλητές και αθλήτριες μας στη δεύτερη ημέρα των Μεσογειακών Αγώνων στο Οράν της Αλγερίας.

Ο Αντώνης Μέρλος στον σημαντικότερα μέχρι σήμερα αγώνα της χρονιάς ξεπέρασε τα 2,22 μ. στο ύψος και κατέλαβε την τέταρτη θέση, προσεγγίζοντας και το ατομικό του ρεκόρ. Ο αθλητής του Γιώργου Τσούγκου ταξίδεψε στο Οράν με φετινό 2,21 μ., ενώ μετά την επιτυχημένη προσπάθεια στα 2,22 μ. δοκίμασε στα 2,24 μ., όπου είχε καλές προσπάθειες.

Δείτε το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε ο Γιάννης Νυφαντόπουλος την 1η ημέρα των αγώνων.

Ο νικητής του αγώνα Μπιλέλ Αφέρ ξεπέρασε τα 2,24 μ., ενώ τα άλλα δύο μετάλλια έκλεισαν στα 2,22 μ., όμως, με καλύτερες προσπάθειες από τον αθλητή μας.

Την τέταρτη θέση κατέκτησε η ομάδα 4Χ100 μ. των Ανδρών με τους Κώστα ΖήκοΝίκο ΠαναγιωτόπουλοΠαναγιώτη Τριβυζά και Γιάννη Νυφαντόπουλο να τερματίζουν σε 39.10. Η ομάδα έκανε αρκετά καλή εμφάνιση, παρότι είχε κάποια μικρά λάθη στις αλλαγές.

Μία ακόμη σταθερή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Βασιλική Χαϊτίδου, που ήταν τέταρτη στο μήκος με 6,34 μ. (-0,1). Η αθλήτρια του Νίκου Στυλιανίδη είχε ακόμη άλματα στα 6,27 μ., 6,16 μ., 6,19 μ., 6,20 μ. και 6,06 μ.

Ο Χρήστος Κοτίτσας και ο Χαρίδημος Ξενιδάκης έτρεξαν στον προκριματικό των 800 μ., όπου κατέλαβαν την 10η και 12η θέση αντίστοιχα. Ο Κοτίτσας μία εβδομάδα από το 1.47.00 σημείωσε 1.48.04 και συνέχισε τις γρήγορες κούρσες. Μια ανάσα από το ατομικό του ρεκόρ βρέθηκε ο Ξενιδάκης, που τερμάτισε σε 1.48.83, επίδοση που κοντά στο ατομικό του 1.48.63.
Την όγδοη θέση στη σφυροβολία κατέκτησε ο Κώστας Ζάλτος με βολή στα 69,26 μ., ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Ορέστης Ντουσάκης ήταν 9ος με 69,05 μέτρα.

Αποτελέσματα

Ο Ημιμαραθώνιος

Την Παρασκευή πραγματοποιήθηκε και ο Ημιμαραθώνιος (το πρόγραμμα των Μεσογειακών δεν περιλαμβάνει Μαραθώνιο).

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Μαροκινός Outalha Mohcin με 1:04:05, ενώ ο Κύπριος Αμίν Καντίρι ήταν 5ος με 1:06:18.

Στις γυναίκες, πρώτη ανάμεσα στις 12 δρομείς που ξεκίνησαν ήταν η Ιταλίδα Giovanna Epis με 1:13:47.