Μαραθώνιος και στο Μάντσεστερ – Εντυπωσίασε και πάλι ο Hughes

Δείτε πόσο έκανε ο απίθανος Ιρλανδός

Κάτω από καλές καιρικές συνθήκες έγινε ο Μαραθώνιος στο Μάντσεστερ Therme Manchester Marathon.

Μάλιστα ο νικητής του αγώνα, ο Βρετανός Jonny Mellor τερμάτισε σε 2:10:46 πιάνοντας και το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Στις γυναίκες, η 22χρονη Becky Briggs έκανε την έκπληξη και επικράτησε σπάζοντας το φράγμα του 2:30 με 2:29:05 συντρίβοντας και το προσωπικό της ρεκόρ.

Σπουδαία επίδοση και πάλι από τον Tommy Hughes

Εντυπωσιακός για μία ακόμα φορά βέβαια ήταν και ο αγέραστος Tommy Hughes. Ο 62χρονος πλέον δρομέας τερμάτισε σε 2:30:05, ήταν φυσικά 1ος στην κατηγορία του και 47ος στο σύνολο.

Μπορεί να μην είναι νέο Παγκόσμιο ρεκόρ για την κατηγορία Μ60 – θυμίζουμε το είχε πετύχει ο ίδιος πριν δύο χρόνια με 2:30:02 μόλις τρία δευτερόλεπτα πιο γρήγορα – όμως ο Hughes και στα 62 του καταφέρνει να τρέχει εξίσου γρήγορα αποδεικνύοντας για μία ακόμα φορά πως ο χρόνος δεν τον… αγγίζει.

Συνολικά στον αγώνα τερμάτισαν 14.170 δρομείς.

Θυμηθείτε την αποκλειστική συνέντευξη που μας είχε παραχωρήσει ο Tommy Hughes και το μήνυμα που είχε στείλει!

Δρομικό πάρτι στην Ρόδο - 2:16:08 ο Moses Kurgat Kiptoo
Μοναδικές στιγμές στο πανέμορφο νησί
Run Greece 2024 – Ναύπλιο
Το πρόγραμμα και χρήσιμες οδηγίες
18ος Διεθνής Μαραθώνιος ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - bwin
17.000 δρομείς από 71 χώρες και σπουδαίες επιδόσεις στη μεγαλύτερη γιορτή της Βόρειας Ελλάδας!