Εντυπωσιακό ρεκόρ στον Ημιμαραθώνιο από την Sandra Morchner στο Αμβούργο

Σπουδαία επίδοση από την 50άρα Sandra Morchner

Η Sandrar Morchner

Η 50χρονη Γερμανίδα Sandra Morchner έτρεξε το περασμένο Σαββατοκύριακο στο εθνικό Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου της χώρας της στο Αμβούργο και ήταν εντυπωσιακή.

Η Morchner κατέλαβε την έκτη θέση τερματίζοντας σε 1:15:19 (1:15:13 καθαρός) με ένα μέσο ρυθμό δηλαδή κοντά στο 3:34! Εννοείται πως ήταν πρώτη στην ηλικιακή της κατηγορία W55.

Έτσι, έχασε μόλις για ένα δευτερόλεπτο το Παγκόσμιο ρεκόρ στην κατηγορία που κρατά ακόμα η μεγάλη Αμερικανίδα μαραθωνοδρόμος, Linda Somers με 1:15:18 (για την καταγραφή των Παγκόσμιων ρεκόρ υπολογίζονται οι μεικτοί χρόνοι).

2:39 τον Σεπτέμβριο στο Βερολίνο

Η Γερμανίδα δρομέας πριν από έναν περίπου μήνα είχε τερματίσει στον Μαραθώνιο του Βερολίνου σε 2:39:36!

Όπως είναι αναμενόμενο, είχε καταλάβει την πρώτη θέση στην ηλικιακή της κατηγορία και τη 19η στο σύνολο των γυναικών.

Το εθνικό πρωτάθλημα για τους Γερμανούς πραγματοποιήθηκε στο Αμβούργο και στον αγώνα PSD Bank Halbmarathon Hamburg όπου συμμετείχαν συνολικά 309 δρομείς.

Νικητές αναδείχθηκαν ο Simon Boch σε 1:02:26 και η Miriam Dattke σε 1:10:02.

Πρώτος Μαραθώνιος το 2012…

Το ιδιαίτερα εντυπωσιακό όμως με την 50χρονη Sandra Morchner που αγωνίζεται με την ομάδα Laufteam Kassel είναι πως μόλις το 2012 έτρεξε τον πρώτο της Μαραθώνιο. Τότε είχε τερματίσει σε 3:44!

Εντυπωσιακά ρεκόρ

Η γεννημένη το 1971 δρομέας από την Γερμανία τα τελευταία χρόνια εντυπωσιάζει με τα ρεκόρ της. Το περασμένο καλοκαίρι έτρεξε τα 10.000μ. εντός σταδίου σε 36:04.19, ενώ πριν τρία χρόνια είχε καλύψει τα 10χλμ. σε άσφαλτο σε 35:34 στην Βρέμη!