Γρήγορος ο Μαραθώνιος του Άμστερνταμ- Τα αποτελέσματα

Δείτε τι έγινε στον TCS Amsterdam Marathon

Η εκκίνηση του φετινού TCS Amsterdam Marathon

Απίθανα πράγματα έγιναν σήμερα στον TCS Amsterdam Marathon που πραγματοποιήθηκε στην ολλανδική πρωτεύουσα.

Σημειώθηκαν πολύ μεγάλες επιδόσεις, κυρίως στους άνδρες, όπου νικητής ήταν ο Αιθίοπας Tamirat Tola με 2:03:38 με νέο ρεκόρ διαδρομής.

Η κούρσα των ανδρών ήταν εντυπωσιακά γρήγορη με τους 7 πρώτους να τερματίζουν κάτω από το 2:06, ενώ συνολικά 21 άτομα (!) τερμάτισαν κάτω από το 2:10. Δείτε εδώ τα αποτελέσματα των ανδρών.

Ρεκόρ και η Tanui

Όχι βέβαια, ότι τα πήγε άσχημα η νικήτρια του αγώνα, η Κενυάτισσα Angela Tanui, η οποία τερμάτισε σε 2:17:57 κι έγινε 10η καλύτερη όλων των εποχών.

Η νικήτρια μάλιστα ήταν συγκινητική στις δηλώσεις της καθώς είπε πως σε όλη τη διαδρομή το μυαλό της ήταν στην αδικοχαμένη Agnes Tirop.

Κι εδώ βέβαια ο αγώνας ήταν γρήγορος αφού η 4η τερμάτισε σε 2:21:22.

Στον αγώνα τερμάτισαν περισσότεροι από 6.000 δρομείς, ενώ χιλιάδες ακόμα συμμετοχές είχαμε στα αρκετά παράλληλα αγωνίσματα που πραγματοποιήθηκαν.

Αρκετά χρήματα για τον καρκίνο

Στον αγώνα υπήρχε ο στόχος να συγκεντρωθούν χρήματα για την έρευνα για τον καρκίνο με συμμετέχοντες και διοργανωτές να βάζουν ψηλά τον πήχη συγκεντρώνοντας περισσότερα από 660.000 ευρώ!

H ελληνική παρουσία

Στο όμορφο Άμστερνταμ παρόντες ήταν αρκετοί Έλληνες. Ακολουθούν τα αποτελέσματά τους στον Μαραθώνιο.

*Είναι δηλωμένοι ως Ολλανδοί

Αν γνωρίζετε κι άλλους Έλληνες που δεν είναι στη λίστα παρακαλούμε ενημερώστε μας στο [email protected]

Η επόμενη διοργάνωση

Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 16 Οκτωβρίου του 2022 όπου και θα είναι η 46η διοργάνωση.

Bρετανός έτρεξε στον Μαραθώνιου του Λονδίνου δοκιμάζοντας 25 ποτήρια κρασί!
Ακούγεται ωραίο, αλλά μην το δοκιμάσετε…