Οι νικητές του Race for Liberty

Πασαλίδης και Τζίμα οι νικητές στον Αγώνα για την Ελευθερία 162χλμ.

Aκολουθεί το μεταγωνιστικό δελτίο του Race for Liberty.

Διεξήχθη για πρώτη φορά το Σαββατοκύριακο 21-22/8/2021, στην Ρούμελη, ο αγώνας 162 χιλιομέτρων σε άσφαλτο «Αρτοτίνα-Λιδωρίκι-Λαμία» με την ονομασία «Αγώνας για την Ελευθερία». Στις 22/8 δόθηκε η εκκίνηση του παράλληλου αγώνα 50 χιλιομέτρων «Γραβιά – Λαμία». Οι αγώνες ήταν αφιερωμένοι στα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση και τους ήρωες της!

Σύμφωνα με τα λεγόμενα των αθλητών η διοργάνωση ήταν σε υψηλό επίπεδο και όσοι στάθηκαν στην εκκίνηση απόλαυσαν μια όμορφη εμπειρία. Οι δυσκολία της διαδρομής των 162 χλμ αναμφίβολα ήταν μεγάλη καθώς η θετική υψομετρική ξεπερνούσε τα 5.000μ. Βέβαια οι ομορφιές των τοπίων (Οίτη, Γκιώνα, Βαρδούσια, Καλλίδρομο και Λίμνη Μόρνου) έδωσαν «φτερά» στους δρομείς.

Πέρα από τους αθλητές, την παράσταση έκλεψαν οι εθελοντές των σταθμών καθώς σε κάθε χωριό είχε στηθεί ένα μικρό «πανηγύρι». Οι κάτοικοι περίμεναν όλη τη νύχτα για να χειροκροτήσουν αλλά και να εμψυχώσουν τους δρομείς. Τοπικά φαγητά αλλά και δρώμενα στο ύφος κάθε περιοχής έδωσαν μια ξεχωριστή νότα που θα μείνει αξέχαστη!

Νικητές Race for Liberty

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι ο μεγάλος νικητής στην διαδρομή των 162 χλμ ήταν ο Χαράλαμπος Πασσαλίδης με 18:33:19 και στις γυναίκες η Ελένη Τζίμα με 23:55:35. Την μικρή διαδρομή των 50χλμ κέρδισε ο Δημήτρης Ελευθερίου με 3:20:56 και στις γυναίκες η Ελένη Μπίσκα με 4:23:34.

GABI NAEGELE5:02:55

Την τελετή εκκίνησης τίμησε με την παρουσία του ο Εκτελεστικός Γενικός Συντονιστής Επιτροπής «Ελλάδα 2021» κ. Μάρτων Σίμιτσεκ, ο οποίος στην ομιλία του εξήρε την άριστη προετοιμασία και προβολή της διοργάνωσης, τα υπέροχα τοπία της διαδρομής και τον ευρύτερο στόχο ανάδειξης της ιστορίας, του αθλητισμού και του ιδανικού της ελευθερίας. Έκλεισε ευχόμενος ο αγώνας να πραγματοποιείται ετησίως καθώς έχει όλα τα εχέγγυα επιτυχίας και συμμετοχών.

Στην εκδήλωση αναγνώστηκε επιστολή του Υφυπουργού Αθλητισμού κ. Λευτέρη Αυγενάκη.