Έγραψε ιστορία η Sifan Hassan στους Ολυμπιακούς- Χρυσός ο Jacob στα 1.500μ.

Η Sifan Hassan έγραψε ιστορία καθώς πήρε τρία μετάλλια στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μετά το χρυσό στο 5άρι και το χάλκινο στα 1.500μ., επικράτησε στον τελικό των 10.000μ. αφήνοντας τρίτη την κάτοχο του Παγκόσμιου ρεκόρ Letesenbet Gidey.

Στον άλλο μεγάλο τελικό της ημέρας, αυτόν των 1.500μ. των ανδρών Χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο Jacob Ingebrigtsen με 3:28:32.

Ο 21χρονος Νορβηγός απέδειξε ότι είναι τεράστιος αθλητής και μετά από έξυπνη κούρσα πήρε το χρυσό.

Δείτε εδώ τι έγινε νωρίτερα στον Μαραθώνιο των γυναικών

Γρήγορο το 1500άρι

H κούρσα πήρε από την αρχή δαιμονιώδη ρυθμό με τον Jacob να περνά σε 56” τα πρώτα 400μ. Ωστόσο, ο Κενυάτης Cheruιyot ανέβασε κι άλλο το ρυθμό μπαίνοντας μπροστά στη συνέχεια για να περάσει τα 800μ. σε 1:51.70.

Ο γρήγορος ρυθμός άπλωσε την κούρσα καθώς στην κορυφή είχαν μείνει μόνο οι δύο Κενυάτες και ο Ingebrigtsen ενώ πλησίαζε ο Βρετανός Kerr.
Προφανώς οι πιο γρήγοροι αθλητές σκέφτηκαν να καθαρίσουν από νωρίς με έναν γρήγορο ρυθμό αποκλείοντας τις ελπίδες των πιο “αργών” δρομέων.

Τελικά στα τελευταία 150μ. ο Jacob πήρε το όπλο του… και με μία δυνατή αλλαγή έφτασε εύκολα πρώτος στην τελική ευθεία σε 3:28.32, επίδοση που αποτελεί και νέο ολυμπιακό ρεκόρ.

Ο Cheruιyot ακολούθησε δεύτερος σε 3:29.01, ενώ τρίτος ήταν ο Βρετανός Josh Kerr που έκλεψε το μετάλλιο, μετά από έξυπνη τακτική από τον Κενυάτη Abel Kipsang (3:29.56).

Ο Kerr που έφερε μετά από χρόνια μετάλλιο στους Βρετανούς στο αγαπημένο τους 1500άρι τερμάτισε σε 3:29.05 πετυχαίνοντας σπουδαίο ατομικό ρεκόρ.

Τα αποτελέσματα στα 1.500μ.

Το 10άρι

Η κούρσα των γυναικών πήρε από την αρχή ζωηρό ρυθμό. Μπροστά μπήκε η Γιαπωνέζα Hironaka σχεδόν όλες οι υπόλοιπες αθλήτριες του τελικού ακολουθούσαν σε ένα ρυθμό κοντά στο 3:05/χλμ. έως το 3ο περίπου χιλιόμετρο.

Λίγο μετά, ωστόσο, η Letesenbet Gidey μπήκε μπροστά με σκοπό να ανεβάσει το ρυθμό. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα μία μία οι δρομείς να υποχωρούν από το πρωτοπόρο γκρουπ.

Έτσι, μετά τα πρώτα 5.000μ. περίπου 8 κοπέλες είχαν μείνει στην κεφαλή, όλες από την Αφρική (με εξαίρεση τις Hassan και Gezagehne που όμως κατάγονται από την Μαύρη Ήπειρο).

Το πέρασμα τους στα 5.000μ. ήταν λίγο πάνω από τα 15 λεπτά. Λίγο πιο πίσω ακολουθούσε ένα δεύτερο γκρουπ με τις τρεις Αμερικάνες, την Βρετανίδα McColgan και την Γερμανίδα Khlosterhalfen.

Μετά το 6ο χλμ. είχαν μόνο τα μεγάλα φαβορί. Η κάτοχος του Παγκόσμιου ρεκόρ Gidey συνέχιζε να οδηγεί σε ένα ρυθμό κοντά στο 70-71/400μ., κι ακολουθούσαν πιστά η Sifan Hassan, η Κενυάτισσα Helen Obiri και η Kalkidan Gezagehne από το Μπαχρέιν (πρώην Αιθιοπέζα).

Η Gidey συνέχισε να πιέζει κι έτσι μετά από λίγο έμεινε πιο πίσω και η Obiri, με αποτέλεσμα να μείνουν τρεις στην κορυφή (Sifan Hassan και  Gezagehne) και να ξεκαθαρίζει η «υπόθεση» μετάλλια.

Τελικά όλα κρίθηκαν στα τελευταία 200μ. με την Hassan Sifan να είναι εμφανώς πιο άνετη και να περνά με ταχύτητα για να φτάσει στο δεύτερο χρυσό στη διοργάνωση με 29:55.32.

Η Hassan Sifan δεν πέτυχε το στόχο της με τρία χρυσά, όμως μέσα σε 10 μέρες κατάφερε να πάρει τρία μετάλλια, 2 χρυσά κι ένα χάλκινο, πραγματοποιώντας συνολικά έξι κούρσες!

Δεύτερη ήταν η Kalkidan Gezagehne πραγματοποιώντας μία μίνι έκπληξη, αφού ήταν αρκετά δυνατή σε όλη την κούρσα. Μάλιστα, η επίδοση της, 29:56.18, αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ, ενώ είναι η 11η καλύτερη όλων των εποχών στο αγώνισμα.

Η Letesenbet Gidey ταλαιπωρήθηκε αρκετά αφού οδήγησε για μεγάλο μέρος του αγώνα, και στα τελευταία 200μ. έμεινε από δυνάμεις για να τερματίσει τρίτη σε 30:01.72.

Ακολούθησαν η Hellen Obiri με νέο ατομικό ρεκόρ 30:24.27, η Francine Nyonsamba με νέο εθνικό ρεκόρ για το Μπουρουντί με 30:41.93, ενώ έκτη ήταν η Irene Cheptai από την Κένυα με 30:44.00.

Πρώτη Ευρωπαία ήταν η Kostanze Khlosterhalfen στην 8η θέση με 31:01.97, ενώ η Βρετανίδα Eilish McColgan ήταν 10η σε 31:04.86.

Τα αποτελέσματα του τελικού των 10.000μ.

Δρομικό πάρτι στην Ρόδο - 2:16:08 ο Moses Kurgat Kiptoo