Εκπλήξεις την 1η μέρα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου

Ο Χρήστος Παπούλιας έκανε την μεγάλη έκπληξη στα 1.500μ., επέστρεψε η Ανθή Κυριακοπούλου στην κορυφή, Κοτσαχείλη και Σταμούλης στα στιπλ

Καλές επιδόσεις, αλλά και εκπλήξεις είχε η πρώτη μέρα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου που γίνεται αυτό το Σαββατοκύριακο στην Πάτρα.

Ο Παπούλιας στα 1.500μ.

Η μεγαλύτερη έκπληξη, χωρίς αμφιβολία, ήταν η νίκη του Χρήστου Παπούλια στον τελικό των 1.500μ. απέναντι στον πολυνίκη του θεσμού Ανδρέα Δημητράκη.

Ο Παπούλιας ακολούθησε υπομονετικά το ρυθμό του Δημητράκη – με τους δύο αθλητές να έχουν ξεφύγει από τους υπόλοιπους – και στο τέλος είχε περισσότερες δυνάμεις για να φτάσει στη νίκη με επίδοση 3:45.91, που αποτελεί και νέο ατομικό ρεκόρ για τον 23χρονο αθλητή.

Ο Χρήστος Παπούλιας είναι ο μικρότερος γιος του σπουδαίου πρωταθλητή του παρελθόντος, Νότη, και προπονείται με τον Παναγιώτη Χαραμή.

Μεγάλη έκπληξη όμως ήταν και η δεύτερη θέση, καθώς ο Δημητράκης στο τέλος έχασε έδαφος με τον 19χρονο Παναγιώτη Πετρουλάκη να τον περνάει στην τελική ευθεία και να παίρνει το ασημένιο. Ο Δημητράκης τερμάτισε τρίτος σε 3:48.95.

Ο νεαρός αθλητής του Γιώργου Ζώρζου τερμάτισε σε 3:48.42 που είναι νέο προσωπικό ρεκόρ και όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 (στην ίδια διοργάνωση έχει το όριο και στα 3.000μ.).

Η Κυριακοπούλου στις γυναίκες

Μετά από 3 χρόνια η Ανθή Κυριακοπούλου επέστρεψε στην κορυφή στα 1.500μ. Στον τελικό του αγωνίσματος η αθλήτρια του ΓΣ Γλυφάδας ήταν η νικήτρια με 4:19.82 αφήνοντας δεύτερη την Κύπρια (εκτός συναγωνισμού) Ναταλία Ευαγγελίδου με 4:21.54 και τρίτη την Αναστασία Μαρινάκου με 4:21.92. Το χάλκινο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πήρε η Κατερίνα Κουτλή με 4:31.41.

Σταμούλης και Κοτσαχείλη στα στιπλ

Στο αγώνισμα των 3.000μ. με φυσικά εμπόδια ο Γιώργος Σταμούλης ήταν ο νικητής στους άνδρες με 8:59.26 μετά από μάχη με τον Γιώργο Μίνο που έμεινε τελικά δεύτερος με 9:03.97. Τρίτος ήταν ο 19χρονος Νέστορας Κολιός με 9:18.11.

Στις γυναίκες, η κούρσα ήταν… καρμπόν με τα τελευταία δύο χρόνια καθώς η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη ήταν νικήτρια με 10:27.09 αυτή τη φορά, ενώ δεύτερη ήταν και πάλι η Σταυρούλα Χρυσαειδή με 10:42.19 Καλή παρουσία είχε η 18χρονη Νικολέτα Ραφαϊλάκη που ήταν τρίτη με 10:55.49.

Στα υπόλοιπα

Στα 400μ. ξεχώρισαν ο Μιχάλης Παππάς στα 400μ. με 47.27, αλλά και η Ειρήνη Βασιλείου στο ίδιο αγώνισμα στις γυναίκες με 52.89.

Στα 100μ. τέλος, νικητές αναδείχθηκαν όπως και πέρυσι, ο Γιάννης Νυφαντόπουλους με 10.54 και η Ραφαέλα Σπανουδάκη με 11.46.

Δείτε εδώ όλα τα αποτελέσματα

Δείτε εδώ live τους αγώνες

Τη δεύτερη μέρα των αγώνων ξεχωρίζουν οι τελικοί των 800μ. αλλά και των 5.000μ. σε άνδρες και γυναίκες.