2:29:04 o Ευαγγελίδης στον Boston UK Marathon

Μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση από τον Δημοσθένη Ευαγγελίδη με 2:29:04 στον Μαραθώνιο Boston UK Marathon στην Αγγλία.

Ο Δημοσθένης Ευαγγελίδης έτρεξε την Δευτέρα 31/5 στον Μαραθώνιο Boston UK Marathon τερματίζοντας σε 2:29:04.

Ο ακούραστος δρομέας τερμάτισε για μία ακόμα φορά στην καριέρα του σε Μαραθώνιο κάτω από 2:30. Στον συγκεκριμένο αγώνα μάλιστα κατέλαβε την 5η θέση ενώ ήταν 1ος στην ηλικιακή του κατηγορία.

Απίστευτη σταθερότητα

Ο 45χρονος Δήμος Ευαγγελίδης είναι πραγματικά ένας από τους πιο σταθερούς Μαραθωνοδρόμους καθώς εδώ και πάνω από 15 περίπου χρόνια τρέχει σε αυτές τις επιδόσεις, ενώ το ατομικό του ρεκόρ είναι 2:24:29 στην Κοπεγχάγη.

Πρόκειται για ένα από τους ρομαντικούς του τρεξίματος που έχει πολύ μεγάλη ιστορία καθώς από μικρή ηλικία διακρινόταν σε μικρότερες αποστάσεις εντός στίβου, από τα 800μ. έως τα 10.000μ.

Τα τελευταία χρόνια ζει μόνιμα στην Μ. Βρετανία όπου εργάζεται ως ορθοπαιδικός.

Σε ό,τι αφορά τον αγώνα, ο Boston Marathon UK είναι από τους πιο γρήγορους αγώνες επί βρετανικού εδάφους. Φετινός νικητής του αγώνα ήταν ο Βρετανός William Strangeway με 2:22:45.

Δείτε εδώ μία παλαιότερη διάκριση του Δημοσθένη Ευαγγελίδη στον Μαραθώνιο του Μάντσεστερ.