Βάθρο για Ζησιμόπουλο-Σελέτη, καλή εμφάνιση οι Έλληνες συνολικά

Δύο δεύτερες θέσεις με Ζησιμόπουλο και Σελέτη και πολύ καλά πλασαρίσματα από τους Έλληνες στο Ultra Sierra Nevada

Πολύ καλή παρουσία είχαν οι Έλληνες trail runners στις διάφορες αποστάσεις της γνωστής διοργάνωσης Ultra Sierra Nevada στην Ισπανία.

Ο Φώτης Ζησιμόπουλος ήταν δεύτερος στην απόσταση των 97.5χλμ. (Ultra) ανεβαίνοντας στο βάθρο των νικητών με χρόνο 11:31:00! Πρώτος ήταν ο 33χρονος Ionel Cristian Manole από την Ρουμανία σε 11:19:40, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Ισπανός David Calero Rodriguez σε 11:45:20.

Και στον αγώνα Trail των 60χλμ., όμως η χώρα μας πανηγύρισε μία δεύτερη θέση με τον Δημήτρη Σελέτη να τερματίζει σε 6:14:14 πίσω μόνο από τον Ισπανό Olmeido (6:01:35).

Ο τερματισμός του Φώτη Ζησιμόπουλου

O Γιάννης Κουρκουρίκης έδωσε το παρών σε μία ακόμα διεθνή διοργάνωση. Στον Ultra Sierra Nevada έλαβε μέρος στην απόσταση των 40χλμ. (Maraton) όπου κατέλαβε την 16η θέση με 4:26:54,

Και στον μικρό αγώνα του προγράμματος τον Medio των 25χλμ., όμως είχαμε ελληνική εκπροσώπηση και μάλιστα με καλά πλασαρίσματα. Ο Γιώργος Διαλεκτός κατέλαβε την 7η θέση με 2:30:07, ενώ ο Θανάσης Παγουνάδης ήταν 24ος με 2:54:56.

Η διοργάνωση Ultra Sierra Nevada περιλαμβάνει την απόσταση 97,5χλμ. (5.470 θετικής – 3.900 αρνητικής) με το όνομα Ultra, αγώνα απόστασης 60χλμ. (3.750μ. θετικής, 2.650μ. αρνητικής) με την επωνυμία Trail, τον αγώνα Maraton απόστασης 40χλμ. (2.400μ. θετικής – 1450μ. αρνητικής) καθώς και τον μικρότερο αγώνα Media 25χλμ. (2.100μ.).

Οι διαδρομές κινούνται στην οροσειρά Sierra Nevada που βρίσκεται στην Ανδαλουσία στο μέρος της Ισπανίας.

Αξίζει να πούμε πως οι αγώνες δίνουν βαθμούς και για άλλες διοργανώσεις όπως το UTMB κ.α

Τα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββατοκύριακου 13-14 Απριλίου